Допомога 40 злотих за день для тих, хто приймає українців у Польщі
Для українців, що втікали від війни, у Польщі запровадили низку різноманітних програм допомоги. Однією із найбільш затребуваних станом на сьогодні залишається виплата в розмірі 40 злотих на день. Це грошова допомога на проживання та харчування українців, більш відома як програма 40+ на біженців з України. Про те, для кого та на яких умовах зараз доступна допомога 40 злотих за день для тих, хто приймає українців у Польщі, сьогодні розповідає сервіс TransferGo.
UPD. З 1 липня 2024 року вступили у дію зміни до Спеціального закону, які передбачають скасування компенсацій у розмірі 40 злотих на день за надання проживання та харчування для українських біженців.
За консультацією або допомогою можна звернутися в фундацію “Український дім” у Варшаві. Центр підтримки знаходиться за адресою ul. gen. Władysława Andersa 29. Також можна подзвонити на гарячу лінію за номером +48 727 805 764. Графік роботи: з понеділка по п’ятницю 10:00–18:00, у суботу 10:00–17:00.
З 1 липня наступний матеріал втрачає актуальність.
Що треба знати про цю виплату?
Перше і найголовніше, що треба знати, це те, що виплати за вказаною програмою підтримки вимушено переміщених українців у Польщі можливі виключно за минулий період. Це означає, що заяву на отримання коштів потрібно подавати за час, який українці уже прожили та харчувались в особи, яка хоче отримати компенсацію за програмою 40+.
Крім того, закон зазначає, що виплати 40+ у Польщі можуть бути надані будь-якому суб’єкту господарювання, зокрема фізичній особі. Головне – щоб вона надавала житло та харчування громадянам України, які мають оформлений статус PESEL UKR.
Чи можуть українці отримати допомогу 40+ Польщі?
Варто зазначити, зо законодавство країни не обмежує отримувачів виплати 40 злотих за день за надання притулку та харчування для українців у Польщі. Відповідно можливість отримати допомогу 40+ не залежить ні від типу власності помешкання, ні від громадянства отримувача виплат.
Це означає, що навіть ті українці, які орендують житло у Польщі, мають право на виплату, якщо вони прихистили вимушено переміщену особу з України. Тобто теоретично особи, які переїхали в Польщу, можуть орендувати житло, поселити в ньому членів своєї сім’ї та отримувати допомогу на кожного з них. Проте це правило діє лише на помешкання, в яких є можливість для проживання додаткових осіб, зокрема дозвіл від власника.
Допомога 40 злотих за день: терміни виплати
Тут закон чітко говорить, що ті, хто надав українцям зі статусом PESEL UKR житло у Польщі, мають право отримати допомогу 40 злотих за день на кожну особу виключно за 120 днів від часу, коли біженець в’їхав на територію Польщі.
Дехто вважає, що відлік цього терміну починається із дня початку проживання у приміщенні, на яке оформляється виплата допомоги. Проте така думка є помилковою і часто призводить до непорозумінь та додаткових клопотів для українців.
Тому наголошуємо ще раз, допомога 40 злотих на добу може нараховуватись тільки від моменту першого прибуття українця на територію Польщі після 24 лютого 2022 року.
Якщо громадянин України прибув у Польщу, наприклад, у березні, отримав статус PESEL UKR, а після цього повернувся в Україну, то після наступного в’їзду у Польщу термін 120 днів на отримання виплат 40+ не починається наново.
Це означає, що якщо українець покинув Польщу на кілька місяців, а після цього повернувся у Польщу, відновив статус PESEL UKR, то оформити допомогу 40+ на нього вже найімовірніше буде неможливо.
На кого можна оформити 40+ у Польщі на довший термін?
Перелік категорій вимушено переміщених українців у Польщі, які можуть отримувати виплати понад 120 днів, є обмеженим. Так, на це мають право виключно:
- особи з інвалідністю;
- пенсіонери та неповносправні, які потребують сторонньої допомоги;
- вагітні жінки;
- особи, які виховують дітей до 12 місяців або трьох чи більше дітей.
Як оформити заяву на допомогу?
Спочатку потрібно заповнити бланки заяви про отримання допомоги на забезпечення проживання та харчування громадян України. Бланк складається із двох частин. У першій – свої дані вносить людина, яка дала притулок біженцям. Друга частина – додаток, до якого вноситься інформація про біженця (ім’я, прізвище, PESEL, період проживання).
За надання у заяві недостовірної інформації передбачено кримінальну відповідальність.
Подати заяву на програму 40+ можна в ужонд за місцем проживання. Якщо є довірений профіль (profil zaufany) або кваліфікований електронний підпис, заяву можна подати через електронну платформу послуг державного управління ePUAP.
Заява про компенсацію розглядається протягом 30 днів. Гроші надійдуть на вказаний у заяві рахунок польського банку.
Тож тепер ви знаєте, на яких умовах доступна допомога 40 злотих за день у Польщі. Крім того, у нашому блозі ви можете дізнатись багато іншої корисної інформації, зокрема, як влаштуватись на роботу кур’єром у Польщі.
А ми нагадуємо, якщо вам потрібно допомогти фінансово рідним чи близьким на батьківщині, то переказ коштів в Україну найвигідніше здійснювати через сервіс TransferGo. З нами ваші гроші надійдуть на рахунок отримувача безпечно, максимально швидко і без зайвих комісій.