Католицький та православний Великдень у Польщі: як підготуватися до свята
Цього року католики будуть святкувати Великдень 9 квітня, а православні християни на тиждень пізніше – 16 квітня. Поляки – релігійна нація, тому для них це важливе свято. Та не менш вагоме воно і для українців, у тому числі й для тих, хто знайшов прихисток у сусідній країні. Як відзначити православний Великдень у Польщі, а також про польські традиції святкування розповідає сервіс TransferGo.
Як поляки святкують Великдень
Польські традиції святкування Великодня (Wielkanoc) мають деякі спільні риси з українськими. Поляки теж розфарбовують яйця та готують святкову випічку (babka wielkanocna, mazurek та baranek wielkanocny). Але освячують продукти в костелах у суботу зранку, напередодні свята. Найчастіше великодня служба проходить у неділю вранці.
Великдень для поляків – сімейне свято. Тому після служби зазвичай вони збираються всією родиною на великодній сніданок. Для нього готують різноманітні страви, серед яких обов’язково повинні бути біла ковбаса, суп журек, яйця, оселедець, хрін, пиріг мазурок та сирник.
Наступний день після Великодня в Польщі – вихідний. Цього року – це понеділок, 10 квітня. Нагадаємо, що у суботу магазини будуть працювати по скороченому графіку, а у неділю та понеділок – не будуть працювати зовсім.
Православний Великдень у Польщі: як підготуватися до свята
Традиційні українські атрибути Великодня – це розфарбовані яйця та паски. Непростим завданням буде знайти формочки для випічки (formy do panettone). Річ у тім, що польські формочки відрізняються від звичних для українців. Однак, паперові форми для пасок можна знайти в інтернет-магазинах або в магазинах українських товарів. Коштують вони 3-7 злотих за штуку в залежності від розміру.
Якщо ж не вдалося знайти формочки у продажу або вже немає часу на очікування посилки, то форми для пасок можна зробити власноруч. В інтернеті можна знайти декілька варіантів їх виготовлення з алюмінієвої фольги або пергаментного паперу.
В магазинах українських товарів можна купити вже готову паску. Вона коштуватиме близько 20 злотих. Ще один варіант – замовити великодню випічку. Такі паски коштуватимуть від 25 злотих за саму маленьку.
Про те, у скільки обійдеться комуналка в Польщі 2023 року , читайте тут.
Богослужіння у православний Великдень у Польщі
Відвідати великодню службу та посвятити паски можна в одному з православних храмів в Польщі, яких тут кілька сотень. Найбільші церкви у Варшаві:
– Собор Святої Рівноапостольної Марії Магдалини (Solidarności 52);
– Церква Святого Іоанна Листвинчика (Wolska 138/140)
– Храм Святої Софії, Мудрості Божої (Puławska 568)
– Церква Успіння Пресвятої Богородиці (Miodowa 16)
Для того, щоб знайти найближчий до вас православний храм, можна в Google Maps ввести запит: «cerkwie prawosławne».
Освячення пасок зазвичай відбувається у суботу впродовж дня та у неділю зранку. Розклад заходів можна знайти безпосередньо у храмі.
Аби привітати з Великоднем рідних в Україні спробуйте додаток TransferGo. З ним можна легко та надійно зробити переказ з польської на українську картку. А з реферальна програмою «Запроси друга» можна отримати грошові бонуси.