Адаптація дітей у польських школах
185 тисяч українських дітей розпочали навчальний рік за партами польських шкіл. Поляки намагалися створити всі необхідні умови, щоб українці змогли продовжити навчання. Сервіс TransferGo поспілкувався із Президентом Фонду Zachód-Wschód Wsparcie Ольгою Степановою, яка розповіла, на що слід звернути увагу батькам, щоб адаптація дітей у польських школах пройшла нормально.
Адаптація дітей у польських школах: поради для батьків
- Зверніть увагу на вивчення польської мови. Пам’ятайте, що у польських школах проводяться додаткові заняття з польської мови безплатно. А дітям порада – пробувати говорити польською. Починати з простих фраз і не боятися помилитись.
- Якщо дитина скаржиться на однокласників, або їй не подобається вчитися у цій школі – треба прислухатися до цього. При необхідності можна перевести до іншого класу або навіть до іншої школи.
- Перші місяці зверніть увагу на поведінку дитини. Тривожні дзвіночки: дитина була веселою та товариською, але раптом замкнулася в собі, не хоче розмовляти та розповідати про те, як справи в школі.
- Не сваріть дитину, якщо в неї низькі оцінки. У Польщі навіть оцінка «2» вважається позитивною, врахуйте цей момент.
- Будьте готові до того, що дитину можуть залишити на другий рік у тому ж класі. В цьому немає нічого страшного.
- У жодному разі не ігноруйте випадки булінгу. Обов’язково треба звернутись із цією проблемою до вчителя чи навіть до директора школи.
- У зв’язку з переїздом з України до Польщі та у батьків, і у дітей можуть виникнути психологічні проблеми. Якщо батьки бачать, що не справляються самі, слід звернутися до професійного психолога. Причому не лише дитині, а й батькам також.
ТОП-10 порад про те, як адаптуватись у новій країні, читайте тут.
Лайфхаки для українців
Батьки повинні пам’ятати, що якщо дитина не навчається онлайн в українській школі, то її зобов’язані взяти до польської школи. Зі школою до 8 класу за польською системою все просто – йдете до найближчої школи за місцем проживання. Якщо не беруть – звертаєтесь до відділу освіти.
З ліцеями та технікумами (стосується дітей, які закінчили 9 клас української школи) складніше питання. У цих навчальних закладах обмежена кількість місць, зарезервованих для іноземців. Тому найкраще дзвонити, писати або приходити наприкінці травня – на початку червня, щоб потрапити на ці місця.
Якщо досі діти не влаштовані до польської школи та не навчаються онлайн в українській школі, Фонд Zachód-Wschód Wsparcie допоможе вирішити це питання. Зв’язатися з організацією можна електронною поштою [email protected] або через месенджер на сторінці Фонду у Facebook.
Автор: Юліана Морозова
Освіта – магістриня Християнського гуманітарно-економічного
відкритого університету (Одеса). Досвід роботи у журналістиці – 10 років.
Вам може бути цікаво:
Найважче півріччя в українській історії: що змінилося у грошових переказах з-за кордону
7 найцікавіших місць Варшави, які повинен побачити кожен турист