Лікарняний у Польщі: що варто знати?
Легальна робота у Польщі відкриває перед працівником низку переваг, серед яких можливість оформити відпустку чи взяти лікарняний. Проте часто іноземці, які працюють у цій країні, не знають своїх прав, а отже – не користуються ними. Тож про те, як оформити лікарняний у Польщі, чи має право роботодавець звільнити хворого працівника і чому не варто придумувати собі хвороби задля вигоди, сьогодні розповідає сервіс TransferGo.
Оплачуваний лікарняний у Польщі: для кого він доступний?
Такий лікарняний може оформити людина, яка легально працевлаштована і сплачує внесок Chorobowe у ZUS. Отже, на це мають право працівники, які оформили трудові відносини за умовою о праце, адже саме вона передбачає повний соціальний пакет. Крім того, якщо ви працюєте за умовою злеценя і самостійно сплачуєте необхідні податки, то також можете отримати оплачуваний лікарняний.
Як і в будь-якій іншій країні, щоб оформити лікарняний у Польщі, необхідно, насамперед, звернутись до лікаря. Після цього відповідний медичний працівник перевірить стан вашого здоров’я, і у випадку хвороби видасть необхідний документ через систему електронних лікарняних. Крім того, лікарняний може бути виданий і в паперовому вигляді, але виключно в тому випадку, якщо електронна база з певних причин недоступна.
Згідно із польським законодавством перші 33 дні лікарняного оплачує роботодавець. Якщо ви хворієте довше, далі виплати здійснює ZUS. З 2022 року з метою уникнення зловживань в країні діє ліміт у 182 дні на кожен оплачуваний лікарняний у Польщі. Щоб знову скористатись лікарняним, ви маєте відпрацювати щонайменше 60 днів від моменту виходу на роботу.
Якими бувають лікарняні у Польщі?
Людина може хворіти на різноманітні захворювання, а отже – і лікарняні, необхідні для відновлення, у Польщі бувають такими:
- Zasiłek chorobowy. Це лікарняний, що діє упродовж 182-денного ліміту. Він передбачає виплату 80% середньорічного доходу, якщо хворий працівник лікується вдома чи в стаціонарі. Якщо через виробничу травму або травму, отриману дорогою на роботу чи з неї, людина втратила працездатність, їй виплачуватимуть 100% доходу.
- Świadczenie rehabilitacyjne. Це спеціальна допомога на реабілітацію у Польщі. Вона починає діяти, якщо минув 182-денний ліміт, і може тривати не більше 12 місяців.
- Лікарняний у зв’язку вагітністю, пологами чи материнством. Він передбачає виплату 100% заробітної плати під час хвороби чи вагітності. Також ви маєте право на 14 днів для догляду за хворою дитиною віком до 8 років із оплатою 80% середнього доходу.
Запам’ятайте, якщо ви оформили лікарняний у Польщі та перебуваєте на ньому менше 182 днів, роботодавець не має права вас звільнити. Те саме стосується і вагітних працівниць.
Як створити профіль зауфани для дорослих та дітей – читайте тут.
Лікарняний у Польщі: що заборонено?
Усім, хто легально працює в цій країні, варто запам’ятати головне правило – оформити лікарняний у Польщі можна тільки тоді, коли ви реально хворієте. Як спеціальні органи ZUS, так і роботодавець мають право у будь-який час перевірити, чи хворий працівник добросовісно виконує приписи лікаря.
Якщо ж з’ясується, що під час лікарняного особа працює на іншого роботодавця або відпочиває, то кошти їй не будуть сплачені, а також такого працівника можуть звільнити. Навіть, коли такий працівник вже отримав виплати, то їх у випадку вигаданої хвороби доведеться повернути.
Тож тепер ви знаєте, хто і в якому випадку має право на лікарняний у Польщі. Якщо ж захворіли не ви, а ваші рідні чи близькі на батьківщині, які потребують вашої допомоги, то нагадуємо, що ви завжди можете переказати гроші в Україну, використовуючи сервіс TransferGo. З нами кошти надійдуть на рахунок отримувача швидко, безпечно і без жодних прихованих комісій.
Вам може бути цікаво:
Найважче півріччя в українській історії: що змінилося у грошових переказах з-за кордону
Трудові договори в Чехії: особливості та нюанси, про які слід знати