Норвегія для біженців з України: покрокова інструкція
Після початку повномасштабної війни в Україні багато громадян були змушені покинути свої домівки у пошуках безпеки за кордоном. Норвегія, одна з країн Північної Європи, стала прихистком для багатьох українців, надаючи їм тимчасовий захист та підтримку. Проте процес переїзду та адаптації може бути складним, особливо для тих, хто вперше стикається з необхідністю інтеграції в нове суспільство. У цій статті сервіс TransferGo розповідає, що пропонує Норвегія для біженців з України, які прагнуть знайти тут притулок, та розглядає основні етапи переїзду, можливості отримання допомоги тощо.
Зміст
Як українцю виїхати в Норвегію?
Правила в’їзду в Норвегію для українців доволі прості. Так, якщо ви плануєте подавати заяву на захист в Норвегії, то можете перетнути норвезький кордон навіть без закордонного паспорта. У випадку, коли ви не претендуєте на отримання захисту, то треба мати або біометричний паспорт, або візу, або посвідку на проживання в Норвегії.
Якщо ви приїхали в Норвегію зі своїми домашніми улюбленцями (коти, собаки, тхори), то вони повинні мати мікрочип, вакцинацію від сказу та аналіз крові для підтвердження її ефективності. Всі тварини повинні пройти ветеринарний огляд у Норвезькому управлінні з безпеки харчових продуктів.
Прибувши в країну треба якнайшвидше звернутися в поліцію та повідомити про намір отримати захист. Імміграційний відділ поліції зареєструє вашу заяву та доставить в притулок для біженців.
Якщо є можливість, краще після прибуття в Норвегію відразу звернутися в Національний центр реєстрації. В центрі є представники компетентних установ, які можуть проконсультувати та відповісти на запитання. Також центр надає місце для ночівлі, харчування, набір з одягом та взуттям, засоби гігієни.
Треба зазначити, що українці в Норвегії можуть жити у друзів чи родичів, а не в притулку для біженців. Але для цього треба подати заяву на проживання за приватною адресою.
Де приймають біженців в Норвегії?
З 15 липня 2024 року всі особи, які виявили бажання подати заявку на отримання захисту, повинні їхати до Національного центру реєстрації біженців в Роде для реєстрації. Саме тут, приблизно за 116 км на південь від аеропорту Осло (Гардермуен) розташований Національний центр реєстрації біженців. Найближчий пункт перетину кордону: автострада E6 в м. Свінесюнн (Швеція)/ Svinesund. Найближчий аеропорт: аеропорт Осло (Гардермоен). Адреса: вул. Моссевейен 58, 1640 Роде (Mosseveien 58, 1640 Råde).
Після прибуття до Національного центру реєстрації біженців, вам потрібно буде звернутися до поліції, яка надаватиме подальші роз’яснення та допомогу.
Врахуйте, що Норвегія для біженців з України не організовує доїзду до Національного центру реєстрації. Це означає, що ви повинні самі оплачувати дорогу та планувати маршрут. Допомогу з добиранням до Національного центру можуть отримати неповнолітні без супроводу та інші особливо вразливі особи, а також люди, для яких існує загроза життю та здоров’ю.
Під час подання заяви в Імміграційний відділ поліції відбувається перевірка документів, які посвідчують особу. З людиною проводиться бесіда щодо причин подання заяви. Треба пам’ятати, що надання неправдивої інформації або приховування важливої інформації карається законом.
Під час візиту до поліції людину фотографують та беруть відбитки пальців, а також видають посвідчення шукача притулку та D-номер (тимчасовий ідентифікаційний номер).
З поліції заява надходить в Директорат з питань імміграції. За необхідності співробітники установи можуть провести співбесіду з кандидатом на отримання захисту.
Норвегія для біженців з України також проводить обов’язкове обстеження на туберкульоз.
Очікування рішення від Директорату з питань імміграції може займати від декількох днів до декількох тижнів. Весь цей час людина може проживати у притулку для біженців.
Якщо людина отримала колективний захист в Норвегії, їй буде надана посвідка на проживання та буде присвоєно персональний номер. Наступний крок – це переїзд з притулку до одного з муніципалітетів країни, де вже, власне, розпочинається процес адаптації та інтеграції в норвезьку спільноту.
Норвегія для біженців з України: хто може отримати захист?
Норвегія для біженців з України надає колективний захист, якщо вони рятуються від війни та переслідувань. Так, основними категоріям осіб, які мають право на захист, є:
- Українці, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року. Це стосується також громадян України, які перебували за межами України у відпустці або відвідували членів сім’ї, або змушені були втекти через загрозу війни.
- Ті, хто отримали захист в Україні до 24 лютого 2022 року.
- Близькі члени сім’ї особи, яка отримала колективний захист, незалежно від національності. Близькими членами можуть бути чоловік/дружина, співмешканець, діти віком до 18 років. Це стосується чоловіка/дружини, співмешканця лише у випадках, коли шлюб або спільне проживання було укладено до 24 лютого 2022 року. Ви та член вашої родини можете подати заявку одночасно.
- Інші члени сім’ї, які до 24 лютого 2022 року були частиною домогосподарства особи, якій надано колективний захист. Прикладами інших членів сім’ї можуть бути діти, старші 18 років, бабусі та дідусі, брати і сестри.
- Громадяни України, які вже мали дозвіл на проживання в Норвегії до 24 лютого 2022 року. Це також стосується тих, хто отримав дозвіл на проживання в Норвегії до 24 лютого 2022 року, але в’їхав у країну пізніше.
- Громадяни України з дійсним дозволом на проживання в Норвегії, але підстава для цього дозволу більше не є чинною (наприклад, дозвіл на проживання кваліфікованого робітника, втрачений через втрату роботи). Строк вашого попереднього дозволу повинен закінчитись або закінчиться менш ніж через два місяці після того, як ви подали заявку на захист.
Таким чином життя в Норвегії для українців із статусом колективного захисту передбачене законом, а отже – більшість категорій осіб можуть його отримати.
Хто не може отримати колективний захист?
Якщо особа не відповідає вказаним вище вимогам, Норвегія для біженців з України може відмовити у наданні колективного захисту. Зокрема, це стосується осіб, які:
- Проживали в іншій країні, ніж в Україні чи Норвегії, до 24 лютого 2022 року.
- Перебували в Норвегії нелегально або повинні були покинути країну 24 лютого 2022 року.
- Мають подвійне громадянство в країні, яку UDI вважає безпечною.
- Мають інший дозвіл на проживання в Норвегії.
- Не є громадянами України, але отримали дозвіл на проживання в Україні. Водночас ви можете мати право на колективний захист у Норвегії, якщо ви мали захист в Україні, але повинні документально це підтвердити.
Якщо людина вже подала заяву про отримання захисту в іншій європейській країні або вже має дозвіл на проживання в ній, то її можуть відправити з Норвегії назад в ту країну.
Треба зазначити, що Норвегія для біженців з України навіть за умови оформлення колективного захисту не дає права для отримання дозволу на постійне проживання в країні протягом перших трьох років. Після трьох років можна подати заяву на отримання тимчасового дозволу на проживання. І тільки через п’ять років проживання за тимчасовим дозволом можна буде подаватися на постійне проживання.
Також Норвегія для біженців з України передбачила спеціальні державні установи, зокрема:
- Директорат з питань імміграції (UDI) – розглядає заяви від іноземців щодо відвідування, отримання дозволу на проживання, керує притулками для біженців, займається питаннями депортації з країни
- Директорат інтеграції та різноманітності (IMDi) – опікується роботою з розселення біженців, займається питаннями інтеграції іммігрантів у трудове та соціальне життя країни та інше.
Яку допомогу дає Норвегія українцям?
Норвегія для біженців з України надає широкий спектр допомоги, зокрема:
- Житло в Норвегії для українців – надання місця проживання в центрах прийому або соціальних житлових комплексах.
- Фінансова підтримка – регулярні виплати для покриття основних витрат на харчування, одяг та інші потреби.
- Медична допомога – безкоштовні медичні послуги, включаючи невідкладну допомогу, консультації лікарів та необхідні лікувальні процедури.
- Освітні послуги – доступ до безкоштовного навчання для дітей та мовних курсів для дорослих.
- Соціальні послуги – психологічна підтримка, консультації з питань інтеграції та адаптації в новій країні.
Скільки платять біженцям в Норвегії?
Норвегія для біженців з України, які не в змозі забезпечувати себе самостійно, надає грошову допомогу для покриття основних потреб, таких як харчування, проживання, доступ до медичних послуг, здобуття освіти тощо. Дотепер одна доросла людина отримувала приблизно 1800 євро у норвезьких кронах, утім з 2024 року уряд країни дещо обмежив розмір допомоги для українців, щоб зменшити навантаження на бюджети муніципалітетів. Так, запроваджено низку змін:
- Ті громадяни України, які вирішили жити у приватному житлі, а не в центрах прийому біженців, більше не отримуватимуть виплат.
- Зменшено підтримку бездітних родин приблизно на 6 000 крон щомісяця (520 євро).
- Норвегія для біженців з України більше не покриватиме витрати, пов’язані з домашніми тваринами. Відповідно, жити у центрах прийому біженців з чотирилапими не вийде.
- Щоб отримати одноразову фінансову допомогу в розмірі 93 000 крон (8 200 євро), необхідно буде проживати в Норвегії не менше року.
Тож тепер ви знаєте, які виплати в Норвегії для українців.
Поширені запитання (FAQ)
Скільки часу українці можуть перебувати в Норвегії?
Норвегія для біженців з України передбачила, що колективний захист діє протягом року з дати оформлення, а потім його можна продовжити на той самий термін.
Де можна оформити колективний захист в Норвегії?
З 15 липня 2024 року всі особи, які виявили бажання подати заявку на отримання захисту, повинні їхати до Національного центру реєстрації біженців в Роде.
Чи потрібен українцям дозвіл на роботу в Норвегії?
Додаткових дозволів на роботу оформлювати не потрібно, адже Норвегія для біженців з України із колективним захистом передбачила право на працевлаштування.
Яка допомога доступна українцям в Норвегії?
Норвегія для біженців з України надає житло, фінансову підтримку, медичну допомогу, освітні та соціальні послуги.
Як переказати гроші з Норвегії на батьківщину?
Відправити гроші з цієї та інших країн в Україну можна швидко та вигідно за допомогою сервісу TransferGo. Крім того, всі повнолітні українці можуть долучитись до програми «Запроси друга», яка дозволяє отримувати фінансову винагороду за кожного запрошеного, який здійснить переказ коштів.
Тож тепер ви знаєте, що пропонує Норвегія для біженців з України. А ми нагадуємо, якщо ви перебуваєте за кордоном і хочете допомогти фінансово рідним чи близьким на батьківщині, то найвигідніше переказати кошти з Європи в Україну можна за допомогою сервісу TransferGo. З нами ваші гроші надійдуть на рахунок отримувача безпечно, максимально швидко та без зайвих комісій.
Також у нашому блозі ви можете дізнатись багато іншої корисної інформації, зокрема, все, що варто знати про особливості життя в Данії.