Оренда квартири у Польщі
Питання оренди квартири у Польщі рано чи пізно постає перед кожним українцем, який приїхав до цієї країни. Тут є свої правила та нюанси, які потрібно враховувати під час вибору житла. Як знайти житло, що таке кауція та чинш, як скласти договір – оренда квартири у Польщі зі всіма деталями в матеріалі сервіса TransferGo.
Як знайти квартиру для оренди?
Варіанти проживання у Польщі:
– хостел (найдешевший варіант, оплата за ліжко-місце в кімнаті на 4-10 осіб, загальна кухня, душ, туалет);
– оренда кімнати (подібно до комунальної квартири, проживання в окремій кімнаті у квартирі з господарями або іншими орендарями, загальна кухня, душ, туалет, коридор);
– квартира-кавалерка (приміщення 20-30 кв. метрів з маленькою кухнею та санвузлом);
– квартира, будинок чи аналог таунхауса – сегмент (повноцінні умови для сім’ї чи кількох друзів);
– гуртожиток для студентів akademiki (бувають приватні та державні, проживання 2-3 особи в кімнаті із загальними кухнею, душем та туалетом).
Щоб знайти квартиру для оренди, можна звернутися до агентства нерухомості або рієлтора. Вартість послуг рієлтора зазвичай дорівнює місячному розміру орендної плати. Плюси цього способу – в Польщі працюють україномовні рієлтори, з яким можна легко спілкуватися, також рієлтор підготує всі необхідні документи для оформлення оренди.
Знайти житло можна і через інтернет – на спеціалізованих сайтах та у тематичних групах у Фейсбук. Список найбільших сайтів, де розміщують оголошення:
При пошуку квартири через Інтернет треба переконатися, що ви спілкуєтеся безпосередньо з власником, інакше доведеться сплачувати за послуги рієлтора. Ви маєте право вимагати від власника квартири документ, що підтверджує право власності (własność mieszkania). Це може бути виписка із земельного та іпотечного реєстру, її номер можна перевірити тут.
При виборі житла варто звернути увагу на наявність меблів та побутової техніки, доступу до інтернету, а також чи включає зазначена в оголошенні сума оплату комунальних послуг, чи передбачена оплата кауції. Що стосується меблів, то якщо квартира підходить, але чогось не вистачає, то це питання можна обговорити з власником. Найчастіше він йде назустріч і докуповує необхідне.
Особливості оренди житла у Польщі: кауція, чинш
Часто в умовах оренди квартири передбачена сплата кауції. Кауція – це, по суті, застава чи страховка у разі псування майна. Суму прописано в договорі. Після закінчення дії договору, якщо майно не зіпсоване, гроші повертаються орендарю. Часто розмір кауції дорівнює місячному платежу за оренду.
Орендна плата в Польщі включає декілька складових:
– оплата власнику квартири (Koszt wynajmu);
– чинш (Сzynsz): аналог квартирної плати за адміністрування, утримання прибудинкової території тощо;
– комунальні платежі (Media): оплата за воду, світло, опалення, вивіз сміття тощо.
Іноді чинш за розміром невеликий і його включають в оплату комунальних послуг.
Важливо відзначити, що система оплати комунальних послуг відрізняється від української. Щомісяця сплачується конкретна сума. Раз на квартал або пів року фахівці знімають показання лічильників, і проводиться перерахунок. За потреби треба доплатити відповідно до фактичних витрат. У договорі оренди слід прописати пункт про звіряння показань лічильників. Інакше на момент закінчення оренди доведеться сплатити велику суму через перевитрату води чи електроенергії.
Договір оренди квартири у Польщі
Щоб винайняти квартиру, потрібно укласти з власником приміщення договір оренди (Umowa o najmie mieszkania). Обов’язкові пункти договору:
- інформація про власника та орендаря та всіх членів сім’ї, які будуть проживати у квартирі (ПІБ, дата народження, серія та номер посвідчення особи, PESEL, адреса проживання та отримання кореспонденції);
- інформація безпосередньо про квартиру чи будинок;
- дані про всі види та строки платежів;
- стан квартири та меблів на момент укладання договору, краще з фотофіксацією;
- умови розірвання договору.
Договір оренди може бути традиційний (Tradycyjna umowa najmu) та оказіональний (Umowa najmu okazjonalnego). З іноземцями найчастіше укладають договір оказіональний. Основні відмінності таких типів договорів:
- Традиційний: у разі примусового виселення гарантується надання соціального житла, неможливо в односторонньому порядку змінити вартість оренди, не потребує нотаріального засвідчення.
- Оказіональний: головна відмінність договору полягає у зазначенні нерухомості, куди орендар може з’їхати у разі примусового виселення, оскільки за таким договором гарантій надання соціального житла немає, ціна оренди може змінюватись відповідно до умов, прописаних у договорі, договір має бути нотаріально засвідчений.
За термінами дії буває строковий та безстроковий договір оренди. Строковий закінчує свою дію у вказаний у договорі термін (якщо орендодавець погодиться, можна прописати у договорі умови розірвання договору до закінчення терміну оренди). Щодо безстрокового договору, то умови його припинення мають бути прописані у документі. Якщо умови не прописані, то законом передбачено такі строки:
- якщо орендна плата вноситься рідше ніж раз на 30 днів, то попереджати про припинення договору потрібно за 3 місяці;
- якщо орендна плата вноситься раз на 30 днів, попередити потрібно за 1 місяць.
Маючи на руках договір оренди квартири, можна оформити прописку (Meldunek czasowy). Прописку можна оформити в ужонді за місцем проживання. Не обов’язково, але бажано попередити власника квартири про те, що ви маєте намір оформити прописку.
Про те, які правила утримання собак і котів у Польщі, на що варто звернути увагу, аби уникнути штрафу через порушення прав пухнастих, читайте тут.
Оренда квартири у різних містах: ціни
Ціна на оренду залежить від кількох факторів: міста та його району, площі, кількості кімнат, стану і т. д. Крім того, великий вплив має економічна ситуація та події, що відбуваються в країні та світі. Наприклад, масовий переїзд українців через війну викликав зростання цін на оренду квартир у великих містах Польщі.
Середня ціна на оренду 1-кімнатної квартири у квітні 2022 роки у різних містах Польщі була така:
Варшава – 2050 злотих
Гданськ – 1800 злотих
Bpоцлав – 1600 злотих
Краків – 1500 злотих
Щецин – 1450 злотих
Люблін – 1400 злотих
Катовіце – 1350 злотих
Познань – 1300 злотих
Лодзь – 1300 злотих
Ополе – 1150 злотих
Жешув – 1100 злотих
Бидгощ – 1100 злотих
Вам може бути цікаво:
Найважче півріччя в українській історії: що змінилося у грошових переказах з-за кордону
Посвідка на проживання в Польщі: хто може отримати і як це зробити