Особливості життя в Німеччині: листування, квитки на потяг, оцінки в школі та інше
Близько 8 млн українців наразі знайшли прихисток в країнах Європи. З них понад 1 мільйона біженців прийняла Німеччина. Українці інтегруються у німецьке суспільство та зазначають, що деякі моменти різних сфер повсякденного життя значно відрізняються від українських. Тож про те, які особливості життя в Німеччині дивують українців найбільше, читайте у матеріалі сервісу TransferGo.
Офіційні справи
У Німеччині повною мірою можна відчути, що означає вислів: без папірця ти – комаха, а з папірцем – людина. Річ в тому, що комунікація з державними установами ведеться у письмовому вигляді за допомогою звичайних паперових листів. Вартість поштової марки становить приблизно 1-2 євро в залежності від того, куди треба надіслати листа.
Федеративна Республіка Німеччина поділена на територіально-адміністративні одиниці – федеральні землі. Українців, які отримують тимчасовий захист, закріплюють за конкретною землею. Просто так переїхати в іншу землю, наприклад, якщо вам не подобається місто або через інші суб’єктивні моменти, не можна. Для зміни землі повинні бути поважні підстави – контракт з роботодавцем або, як варіант, одруження.
Оренда житла та комунальні послуги
Проблеми з орендою житла в Німеччині не менш актуальні ніж, наприклад, у Польщі, яка прийняла найбільшу кількість українських біженців. Попит на житло дуже великий. Тому часто зустріч з хазяїном квартири нагадує співбесіду при працевлаштуванні, а кандидати на оренду змагаються один з одним, аби сподобатися орендодавцю.
Один з платежів в Німеччині, який умовно можна віднести до комунальних, – це абонентська плата за телебачення та радіо. Вона становить близько 20 євро та стягується з кожною квартири незалежно від того, чи є в наявності телевізор або радіоприймач. Деякі категорії населення мають право на звільнення від сплати цього внеску.
Неділя у Німеччині – день тиші. Якщо ви плануєте якийсь гучний захід, наприклад, святкування дня народження, – то треба написати об’яву, аби попередити сусідів та перепросити за незручності.
Навчання: дорослі та діти
Українці, які не працюють та отримують державну допомогу по програмі тимчасового захисту, повинні закінчити безкоштовні курси. Студенти вивчають німецьку мову, а також основи правового устрою країни. Навчання триває 9 місяців. Прогулювати заняття без поважної причини не можна. За це можуть скасувати соціальні виплати. Але можна взяти відпустку тривалістю до 21 дня.
Система освіти дітей складається, як і в інших країнах, з кількох ступенів:
- дошкільна (дитячий садочок);
- початкова (зазвичай 4 класи, але в деяких землях може бути більше);
- середня І та ІІ ступенів (існує кілька видів систем середньої освіти в залежності від рівня знань учня; діти з найкращими оцінками можуть навчатися в гімназії; вступити у ВНЗ можна тільки після закінчення гімназії).
Знання учнів оцінюються за 6-тибальною шкалою. Найкраща оцінка – «1», найгірша – «6». Звичайна практика в Німеччині – залишити дитину на другий рік у тому ж класі, аби краще засвоїти програму навчання.
Спілкування вчителів та батьків доволі обмежене. Окрім батьківських зборів, основна комунікація відбувається через електронну пошту. Вчитель не надає своїх контактних даних, таких як номер телефону, не веде групи для батьків у месенджерах.
Як отримати електронний дозвіл на проживання в Литві для українців – читайте тут.
Особливості життя в Німеччині: цікаві моменти
Ось ще кілька незвичних для українців особливостей проживання у Німеччині:
- Багато хто з громадян України, які скористалися тимчасовим захистом у зв’язку з війною, віддає перевагу отриманню державної допомоги, а не пошуку роботи та працевлаштуванню. Річ у тім, що після сплати податків, орендної плати та інших витрат залишається сума, яка приблизно дорівнює розміру допомоги від держави. Але треба пам’ятати, що рано чи пізно державні виплати можуть скасувати. Більше про перебування у Німеччині читайте на офіційному сайті.
- Як і в багатьох країнах Європи, записатися на прийом до лікаря вузького профілю по державному страхуванню не просто. Нерідко потрібно чекати кілька тижнів.
- Отримати водійські права в Німеччині – дуже дороге задоволення. Це коштує близько 2-х тисяч євро. Тому українці часто навчаються на водійських курсах та отримують права в Україні, а потім їх замінюють на німецькі. Це в рази дешевше.
- Зазвичай квитки на потяги купуються без конкретного місця. Забронювати місце коштує додаткових грошей. Німецькі потяги дуже часто запізнюються. Однак якщо у вас кілька пересадок з потяга на потяг, а один з них спізнився і ви не встигли на свій наступний потяг, то ви маєте право зі своїм квитком сісти на будь-який потяг, який їде у напрямку, зазначеному в квитку.
Дуже незвичним моментом для українців є відсутність швидких переказів грошей в межах країни. Зазвичай, аби переслати кошти, треба робити банківський переказ, який триває не менше ніж добу. Але якщо вам треба зробити це швидко – спробуйте TransferGo. Сервіс можна використовувати як для переказів у межах однієї країни, так і для міжнародних переказів. Також радимо спробувати реферальну програму від TransferGo “Запроси друга” – отримуйте 22 євро за кожного запрошеного друга.