ПДР у Чехії: Що варто знати іноземцям, які за кермом?
Прямуючи в іншу країну на автомобілі, мати лише водійське посвідчення недостатньо, потрібно також знати та розуміти правила дорожнього руху, які діють у ній. Чехія – держава, що прийняла тисячі українців, деякі з яких прибули сюди на власному авто. Тож, аби ви могли уникнути аварійних ситуацій чи штрафів за порушення ПДР у Чехії, про найважливіші нюанси на дорогах сьогодні розповідає сервіс TransferGo.
Що таке чеська віньєтка?
Насамперед, варто сказати про те, що у Чехії є чимало платних доріг. Так, безкоштовними для проїзду є автомагістралі, позначені написом «Bez poplatku». Для того, аби мати право пересуватись платними дорогами, необхідно купити електронну віньєтку. Придбати її найзручніше онлайн на офіційному сайті. Але за необхідністю можна купити віньєтку в офіційних торгових точках, наприклад, у відділеннях Чеської пошти та заправках EuroOil, або у кісках самообслуговування. Розташування торгових точок та кіосків можна подивитись тут.
Обов’язок придбати віньєтку перед в’їздом на платну ділянку дороги поширюється на транспортні засоби, що мають не менше чотирьох коліс, максимальна дозволена маса яких не перевищує 3,5 тонни. Тобто на мотоцикли та причепи дозвіл не потрібен. За пересування платними дорогами без дозволу доведеться заплатити штраф до 20000 крон. Ціна чеської віньєтки залежить від виду палива транспортного засобу. Для автомобілей на звичанойму паливі (бензин, дизенль) вартість віньєтки становить на 10 днів – 270 крон, на місяць – 430 крон, на рік – 2300 крон.
Крім того, варто звернути увагу на смуги, які призначені для громадського транспорту. Вони у Чехії позначаються на асфальті написами: BUS – для автобусів, TRAM – для трамваїв і TAXI – для таксі. Пересуватись ними заборонено з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 18:00. Також заборонено автомобільний рух смугами для велосипедистів.
Де та з якою швидкістю дозволено рухатись?
Як і в інших країнах, у Чехії встановлено максимальну швидкість, з якою дозволено рухатись на різних частинах дороги. Так, для легкових автомобілів та мотоциклів діють такі обмеження:
- на автомагістралях у межах населених пунктів – 80 км/год;
- на автомагістралях за межами населених пунктів – 130 км/год;
- на дорогах поза населеними пунктами – 90 км/год;
- усередині населених пунктів – 50 км/год.
Якщо, наприклад, в Україні дозволену швидкість можна перевищити до 20 км/год, то тут ситуація відрізняється. Перевищення швидкості у Чехії фіксують спеціальні пристрої, які враховують лише максимально дозволену похибку, яка становить 3 км/год на швидкості до 100 км/год та 3% на швидкості понад 100 км/год. Тож, якщо ви не звернете увагу на знак і рухатиметесь у межах населеного пункту зі швидкістю 54 км/год, то будете оштрафовані.
Покарання за нетверезе водіння
Чимало водіїв з України звикли, що перед тим, як сісти за кермо, можна перехилити одну чарочку або випити келих пива, адже рівень алкоголю в крові після вживання невеликої дози алкоголю залишиться у межах, дозволених правилами. А от ПДР у Чехії повністю забороняють вживання алкоголю перед кермуванням. Так, якщо вас зупинить поліція і виявить у вашому організмі навіть до 0,3 проміле алкоголю, то доведеться заплатити штраф у розмірі 2500-20000 крон, а також втратити права на 6-12 місяців.
ПДР у Чехії щодо перевезення дітей
Якщо ви потрапили в країну з дітьми, то повинні також враховувати і правила, які регулюють їх перевезення. Так, наприклад, на передньому сидінні автомобіля заборонено перевозити дітей віком до 12 років, а також, якщо їхній зріст становить менше 150 см. Крім того, потрібно подбати і про дитяче автокрісло. Якщо не дотриматись цих правил, то водієві загрожує штраф, сума якого становить 2000 крон.
Коли вмикати фари?
Ближнє світло фар у Чехії автомобілісти зобов’язані тримати постійно увімкненим, незалежно від часу доби чи пори року. Протитуманки дозволено використовувати лише у тому випадку, якщо на дорозі дійсно спостерігається туман. Якщо вам довелося зупинитись перед залізничним переїздом, то увімкненими можна залишити лише габаритні вогні, в іншому випадку доведеться заплатити штраф у 2000 крон.
Про цікаві слова, якими вас може здивувати чеська мова, читайте тут.
Дзвінки за кермом і тонування скла
ПДР у Чехії повністю забороняють користування мобільним телефоном за кермом. Що стосується тонування вікон, то світлопропускання лобового скла має бути не менше 70%, а бічних – 75%. Якщо тонування автомобільних вікон є надмірним, то користування транспортом буде заборонене аж до повного усунення порушення.
А що з пальним і паркуванням?
У цій країні немає 92-го бензину, лише 95-й та вище. Крім того, процес заправки у Чехії теж дещо відрізняється. Спочатку потрібно поставити пістолет у бак, залити потрібну кількість пального, а лише потім здійснити оплату. За кількістю пального та його ціною доведеться стежити самотужки на табло бензоколонки.
Місця для паркування у Чехії позначені спеціальними дорожніми знаками. Так, якщо ваш автомобіль заблокував прохід або стоїть на тротуарі, то будьте готові, що хтось обов’язково проколе шини або зламає склоочисники. Крім того, у випадку порушення правил паркування поліція встановить блокатори на колеса автомобіля і випише штраф або машину забере евакуатор, який приїжджає буквально за 5-10 хвилин. Тому туристам тут краще вибирати платні стоянки, щоб заощадити час та уникнути проблем.
Що робити у разі ДТП у Чехії?
Якщо ви потрапили на території Чехії у ДТП, то в жодному разі не намагайтесь втекти з місця події. Необхідно відразу загальмувати і виставити знак аварійної зупинки на відстані 100 м на автомагістралі або 50 м – на будь-якій іншій дорозі. У цей час водій автомобіля повинен бути у світловідбиваючому жилеті. Якщо є постраждалі, необхідно зателефонувати за єдиним екстреним номером 112 або 155 (швидка допомога).
Тож де б ви не були, дотримуйтесь правил дорожнього руху, адже це не лише дозволить зекономити кошти, а й може врятувати ваше життя. І нагадуємо, якщо вам потрібно переказати гроші з Чехії в Україну, то це можна зробити швидко і абсолютно безпечно, використовуючи сервіс TransferGo.