Переїзд до Польщі з дітьми: Що варто знати?
У Польщі працюють мільйони іноземців. Часто вони вирішують не лише зосередитись на заробітку, а й взагалі переїхати у цю європейську країну. Звісно, зробити це не так і складно. Але що, коли мігранти мають неповнолітніх дітей? Як їх офіційно перевезти на проживання у Польщу? Чи можливо їх влаштувати в освітні заклади тут? Саме про це сьогодні і розповість TransferGo.
Чому Польща – ідеальний варіант для проживання з дітьми?
Зважаючи на досвід десятків тисяч родин, які переїхали у цю країну разом із малечею, можна впевнено говорити, що тут – одні з кращих умов для адаптації молодих сімей. Насправді, це не складніше, ніж переїзд в інше місто або район в межах своєї країни. Особливо легко адаптуватись дітям у віці до 6 років, а мовний бар’єр у них зникає вже за кілька місяців. Діти надзвичайно швидко пристосовуються до нового середовища, ведучи діалог зі своїми однолітками. Важливу роль в адаптації відіграє і те, що у польських садках і школах чимало занять проходять в ігровій формі.
Особливо тішить і той факт, що діти з інших країн мають такі самі права, як і громадяни Польщі, тож легко можуть потрапити у безкоштовний дитячий садок чи школу. До того ж, тут за влаштування дитини в освітній заклад не потрібно давати «заохочень» адміністрації, що також додає приємних вражень.
Які документи потрібні для переїзду дитини?
У цьому сенсі Польща теж не ставить перед іноземцями особливих вимог. Так, дитину можна перевезти за допомогою будь-якої візи або ж навіть із біометричним паспортом. Важливим етапом є лише отримання карти побиту, яка передбачає таку послідовність дій:
- Легальне ввезення дитини на територію Польщі.
- Збір документів, що підтверджують право на легалізацію дитини.
- Подання заяви до воєводського ужонду на карту побиту.
- Отримання децізії (рішення про присвоєння статусу).
- Оплата і отримання дитячої карти побиту.
Важливо пам’ятати і про те, що отримати карту побиту можна лише надавши обов’язкові документи. Станом на сьогодні, їх перелік такий:
- Паспорти батьків і дітей.
- Заповнена анкета.
- Фото дитини відповідно до візових правил.
- Страховка на дитину.
- Документи, що підтверджують факт наявності місця проживання (наприклад, договір оренди).
- Підтвердження платоспроможності сім’ї (наприклад, трудовий договір батька).
- Докази наявності обставин (наприклад, постійне проживання батьків у Польщі).
Як влаштувати дитину в дитячий садок чи перший клас у Польщі?
Насамперед, варто зазначити, що у Польщі дитячі садки приймають дітей віком від 3 до 6 років, проте у деяких з них є також і ясельні групи. Крім того, коли дитині виповниться 7 років, вона повинна іти в школу, хоча за бажанням батьків це можна зробити і з шестирічного віку. До слова, відвідування дитсадків у Польщі не є обов’язковим, але перед школою кожна дитина має пройти підготовчий рік у так званих «зерувках». Це безкоштовно, проте батьки мають забезпечити малечу підручниками за свій кошт.
У дитячий садок, перший клас початкової школи діти-іноземці приймаються на тих самих підставах, що і польські діти. Батькам лише потрібно подати заяву, заповнену в електронному вигляді або на спеціальному формулярі.
Інколи для оформлення в дитячий садок у батьків-іноземців можуть попросити додаткові документи, серед яких:
- Договір оренди житла, що підтверджує проживання в конкретному районі.
- Виписка з останньої податкової декларації .
- Довідка про офіційне працевлаштування хоча б одного з батьків .
Також дитячі садки у Польщі мають право вимагати довідку про зроблені дитині щеплення.
Що потрібно, щоб оформити дитину на навчання у школу?
Для вступу дитини в старші класи початкової школи чи гімназії батькам-іноземцям потрібно надати документи, чітко передбачені польським законодавством. По суті, вони такі самі, як і для польських дітей, тільки видані на батьківщині дитини. Зокрема, зарахування учня у школу здійснюється на підставі свідоцтва, довідки або іншого документа, виданого в країні навчання дитини, що підтверджує отримання освіти закордоном і вказує клас, ступінь та кількість років навчання закордоном. Якщо батьки не можуть надати таких документів, то учня можуть зарахувати за результатами співбесіди на зручній для дитини мові.
Проте, якщо, наприклад, у гімназії є загальні вимоги до знання польської мови, тестування художніх чи спортивних здібностей дитини, то іноземний школяр, як і маленькі поляки, має відповідати зазначеним вимогам.
Тож переїзд у Польщу із дітьми – це не так вже і складно, якщо дотримуватись простих правил та зібрати необхідні документи. А якщо ви мешкаєте чи працюєте тут і вам необхідно надіслати гроші в Україну, то у цьому завжди допоможе TransferGo. З нами ваш платіж надійде отримувачу швидко і абсолютно безпечно!