Українські біженці в Німеччині
Головна сторінка блогу
Життя за кордоном
Поради щодо життя за кордоном

Українські біженці в Німеччині: тимчасовий захист, ціни та інші аспекти життя

10 хв на читання
Calculator placeholder

Відправлення з

Популярні

All countries

Обмінний курс

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Комісія за переказ

Безкоштовно – – – 0.99 0.99 USD

Одержувач отримає

Популярні

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Доставка впродовж 30 хвилин

Від початку війни в Україні серед багатьох країн Європи чи не найбільше українських біженців прийняла Німеччина. Люди прямують сюди, щоб оговтатись від обстрілів, знову відчути мирне життя та отримати необхідну підтримку. Звісно, у них часто виникають чимало запитань. Тож про те, як українські біженці в Німеччині можуть отримати тимчасовий захист і допомогу та чим вирізняється життя у цій країні, сьогодні розповідає сервіс TransferGo.

Як відбувається в’їзд у Німеччину?

У зв’язку з тим, що авіасполучення України з іншими державами наразі призупинено, безпосередній в’їзд до ФРН для громадян України неможливий. Так, в’їзд до Шенгенської зони відбувається через державу-члена Європейського Союзу, яка межує з Україною. З 2017 року громадяни України, які є власниками біометричних паспортів, можуть потрапити до ЄС без візи для короткострокового перебування. До повномасштабного вторгнення російського агресора в Україну, українцям з небіометричним закордонним паспортом була потрібна віза – посвідка на проживання, яка вклеюється в паспорт.

Після 24 лютого 2022 року ФРН видала постанову, завдяки якій українські біженці в Німеччині, які не мають біометричного паспорта, не зобов’язані отримувати посвідку на проживання з метою в’їзду та перебування на території країни.

Оскільки процедура отримання тимчасового захисту в Німеччині максимально спрощена, то її можна пройти навіть із внутрішнім українським паспортом. Більше того, часто приймають навіть документи, у яких закінчився термін дії.

Як оформити тимчасовий захист у Німеччині?

Насамперед, варто наголосити, що подавати заявку на статус біженця, тобто міжнародний захист, зовсім необов’язково. Більше того, цього краще взагалі не робити, адже тоді ви не матимете права пересуватись країною та працювати тут. Українські біженці в Німеччині зараз можуть отримати тимчасовий захист. Податись на нього ви маєте право одразу після прибуття в країну або упродовж перших 90 днів. Для цього потрібно звернутись у відділ реєстрації іноземних громадян за місцем перебування. Процедура у різних регіонах Німеччини може дещо відрізнятись, тож деталі потрібно уточнити вже безпосередньо в адміністрації обраного населеного пункту.

Більшість відділів реєстрації навіть дозволяють отримати тимчасовий захист в Німеччині онлайн. Для цього потрібно на електронну пошту відповідного відомства надіслати скан свого паспорта і вказати адресу фізичного перебування в країні. Потім українські біженці в Німеччині отримають анкети, які потрібно заповнити і знову надіслати електронною поштою. Після цього ви офіційно зможете перебувати в країні.

Також усі посвідки на тимчасове проживання, які були дійсними станом на 1 лютого 2024 року, автоматично продовжені до 4 березня 2025 року.

Українські біженці в Німеччині тимчасовий захист, ціни та інші аспекти життя
Українські біженці в Німеччині: для оформлення тимчасового захисту треба звернутись у відділ реєстрації іноземних громадян за місцем перебування

Як змінити місце проживання?

Ті українські біженці в Німеччині, які хочуть змінити землю перебування, повинні пам’ятати, що якщо ваша адреса проживання змінюється в межах одного муніципалітету, то про це потрібно повідомити локальний орган влади. Якщо ж ви переїжджаєте в межах країни, то необхідно зареєструватись в муніципалітеті у справах громадян міста, в якому ви вирішили оселитись. Повідомляти про це муніципалітет, в якому розташовувалось ваше попереднє помешкання, не потрібно.

Детальніше про зміну землі в Німеччині ви можете дізнатись за посиланням.

Скільки платять українцям в Німеччині?

Усі тимчасово переміщені українські біженці в Німеччині мають право на отримання допомоги, яка покриє необхідні витрати на одяг, їжу, опалення, здоров’я та основні побутові потреби. Особам, які оформили статус біженця, це все надаватимуть у відповідних притулках, в яких вони проживають. Якщо ж ви оформили статус тимчасового захисту в Німеччині і проживаєте окремо, наприклад, у знайомих чи волонтерському помешканні, то зможете щомісяця отримувати грошову допомогу.

Так, у 2024 році українські біженці в Німеччині можуть розраховувати на такі щомісячні виплати:

  • 563 євро для самотніх осіб;
  • 506 євро для партнерів у сімейних парах;
  • 471 євро для підлітків 14-17 років;
  • 390 євро для дітей 6-13 років;
  • 357 євро для дітей до 5 років.

Суми щомісячних виплат на особисте шкільне приладдя також зростуть і тепер становитимуть:

  • 130 євро у першому півріччі;
  • 65 євро в другому півріччі.

Згідно із законом, до шкільного приладдя належать ручки, кольорові олівці, калькулятори, зошити або матеріали для рукоділля.

Проте варто враховувати той момент, що українські біженці в Німеччині з 2024 року матимуть право на допомогу Bürgergeld тільки після 36 місяців отримування так званої зменшеної допомоги. Водночас, якщо після 36 місяців особа все ще проживатиме у безкоштовному житлі та отримуватиме харчування, виплата буде ще меншою. Точна сума допомоги для таких українців наразі не відома.

Де українські біженці в Німеччині можуть знайти житло?

Якщо ви обрали не статус біженця, а тимчасовий захист, то згідно із законом не зобов’язані мешкати у гуртожитках чи притулках. Так, багато українців проживають у своїх родичів чи знайомих. Якщо ви таки вирішили жити у соціальному житлі, то необхідно звертатися до місцевої влади за місцем перебування. Тут мають список помешкань, які надають для українців волонтери безоплатно або за символічну оплату.

Також вас можуть поселити в гуртожитках чи інших місцях тимчасового перебування. Орендувати житло в Німеччині, зазвичай, доволі дорого. Крім того, якщо влада не може вам надати безкоштовне помешкання, то ви маєте право на отримання грошової компенсації на житло. Хоча цієї суми часто замало для того, аби орендувати оселю, притулок у Німеччині багато громадян готові надати українцям за ціну, яку якраз покривають ці виплати.

Утім, якщо українські біженці в Німеччині таки вирішать орендувати житло самостійно, то мають враховувати, що у цій країні це доволі дорого. Так, середні ціни на оренду житла в Німеччині становлять:

  • 900 євро за квартиру в центрі міста;
  • 700 євро за межами центру міста;
  • 500 євро в комунальній квартирі.

Крім плати за оренду, ви повинні сплачувати і комунальні послуги, такі як вивезення сміття, електроенергія, опалення, вода, податки на телебачення та радіо. У середньому за комунальні послуги в Німеччині доведеться платити близько 200 євро за квартиру 50 метрів квадратних. Додатково орендар повинен платити за договір оренди 35 євро на місяць.

Для пошуку житла можна скористатись одним із цих сайтів:

Робота в Німеччині для українців

Громадяни України, які отримали притулок у ФРН, також отримують і дозвіл на роботу у відділі у справах іноземців. Знайти роботу в Німеччині українцям мають право допомагати агенції з працевлаштування. Проте варто враховувати, що якщо ви працевлаштуєтесь, то можете втратити соціальну допомогу або її розмір значно зменшиться. Крім того, міністерство внутрішніх справ країни закликає українців не погоджуватись на нелегальну роботу, тобто без контракту та дозволу, адже це карається великими штрафами. До того ж, легально працевлаштовані громадяни України мають право отримувати щомісячну допомогу на кожну неповнолітню дитину.

Українські біженці в Німеччині від отримання прихистку до цін на житло та продукти
Українські біженці в Німеччині: роботу шукати можна, звернувшись в Jobcenter, або самостійно на сайтах з вакансіями

Ще одним варіантом роботи, яким можуть скористатись українські біженці в Німеччині, є minijob. Це робота, яка передбачає неповну зайнятість або працевлаштування на короткий термін. Великим плюсом є те, що такий формат працевлаштування в Німеччині не лише дозволяє заробити, а й зберегти соціальні виплати.

На сьогодні в країні передбачено два типи minijob, які містять в собі обмеження щодо суми доходу та кількості відпрацьованих годин:

  • З лімітованим заробітком. У цьому випадку ваш дохід від роботи не може перевищувати 520 євро на місяць чи 6240 євро на рік за умови щоденної зайнятості.
  • Короткочасна робота. Цей формат передбачає працевлаштування в Німеччині на термін до 3 місяців по 5 годин на тиждень або 70 робочих днів, якщо робота вимагає зайнятість меншу, ніж 5 днів на тиждень.

Крім того, важливим нюансом можна вважати той факт, що Німеччина надає працівникам minijob відповідний соцзахист, зокрема гарантовану відпустку. Детальніше про minijob в Німеччині можна прочитати тут.

Допомогу в працевлаштуванні у ФРН надають спеціальні центри під назвою Jobcenter. Також робота в Німеччині для українців може знайтись на таких сайтах:

Вартість продуктів у Німеччині

Якщо ж говорити детальніше про ціни на продукти в Німеччині, то в середньому станом на березень 2024 року вони є такими:

  • 1 літр молока – 1,1 євро
  • Хліб – 1,9 євро
  • 12 яєць – 3 євро
  • 1 кг сиру – 13 євро
  • 1 кг курячої грудки – 8,8 євро
  • 1 кг яловичини – 16 євро
  • 1 кг яблук – 2,7 євро
  • 1,5 літра газованої води – 0,63 євро
  • 1 кг картоплі – 1,8 євро
  • 1 кг рису – 2,3 євро
  • 1 кг цибулі – 1,2 євро
  • 1 кг помідорів – 1,6 євро
  • 1 кг огірків – 0,85 євро
  • 1 пачка сигарет – 8,2 євро
  • 0,5 л пива – 0,72 євро
  • Пляшка вина – від 5,5 євро

Якщо українські біженці в Німеччині завітають у недорогий ресторан, то обід на одну особу обійдеться приблизно в 13 євро, вечеря у ресторані середнього класу коштуватиме приблизно 57 євро на двох.

Інша корисна інформація

Крім згаданих аспектів життя в Німеччині, варто сказати також про громадський транспорт країни. Так, вартість одноразового квитка на автобус коштуватиме 2,9 євро, місячний абонемент на проїзд у Німеччині обійдеться у 70 євро. Літр бензину тут коштує 2 євро. Поїздка на таксі обійдеться у 3,5 євро за початок поїздки і 2 євро за кожен кілометр.

Варто зазначити, що отримати повне медичне страхування зможуть виключно офіційно працевлаштовані українські біженці в Німеччині. Особи, які офіційно не працевлаштовані, мають право на спеціальні ваучери на медичні послуги або картки здоров’я, які видають у соціальних відомствах. Хоча цей варіант і відрізняється від повноцінного медичного страхування, тимчасово переміщені особи із такими ваучерами зможуть отримати невідкладну допомогу. Що стосується операцій чи інших дороговартісних послуг, то на них можна розраховувати, попередньо подавши відповідну заяву до соціального відомства.

Дошкільна, шкільна та вища освіта для українських біженців у Німеччині є безкоштовною.

Також пропонуємо зберегти кілька корисних контактів, які можуть вам знадобитись:

  • Посольство України в Німеччині: +49 30 288 87 128
  • Міжнародна організація з міграції: 0 800 505 501 або 527 (з мобільних телефонів)
  • Екстрена допомога: 112

Тепер ви знаєте, на що можуть розраховувати українські біженці в Німеччині. А ми нагадуємо, якщо ви перебуваєте за кордоном і хочете допомогти фінансово рідним чи близьким на батьківщині, то переказ коштів з Європи в Україну найвигідніше здійснювати через сервіс TransferGo. З нами ваші гроші надійдуть на рахунок отримувача безпечно, максимально швидко і без зайвих комісій.

Крім того, у нашому блозі ви можете дізнатись багато іншої корисної інформації, зокрема, як обрати землю та відмовитись від прихистку в Німеччині.

Про автора

Juliana Morozova

Юліана Морозова

Закінчила факультет журналістики Християнського гуманітарно-економічного університету (Одеса). Працювала 15 років у телекомпанії у невеликому місті, пройшовши шлях від репортера до голови служби новин. Була також ведучою програми новин, автором циклів програм про видатних жителів міста та про місцевих письменників. З 2022 року співпрацює з TransferGo.

Запросіть друзів у TransferGo, заробіть 20€