Штрафи у Польщі: що важливо знати
У Польщі діє безліч різних правил та законів. Вони регулюють різні сфери життя: поведінка у громадських місцях, утримання домашніх тварин, правила дорожнього руху, сплата податків та внесків тощо. Звичайно ж, слід дотримуватися цих правил, оскільки на порушників чекає покарання як мінімум у вигляді штрафу. Сьогодні сервіс TransferGo розповість, які бувають штрафи у Польщі та що буде, якщо не сплатити їх вчасно.
Штраф за безквитковий проїзд
Штраф за безквитковий проїзд (mandat za brak biletu) – це особливий вид штрафів. Річ у тім, що такі штрафи стягує безпосередньо компанія, яка надає послуги з перевезення пасажирів. Однак слід пам’ятати, що при несплаті штрафу перевізник має право звернутися до колекторських організацій або до суду.
Штраф за проїзд без квитка становить близько 150–250 злотих. До речі, якщо його сплатити в найкоротші терміни, часто діють знижки. Термін давності за такими штрафами – 1 рік. Якщо є суттєві причини вважати, що штраф виписаний помилково, потрібно написати заяву до організації, яка виписала штраф.
Випадок з життя: як 200 злотих перетворились на 1000 злотих
Як розповіла українка, яка вже кілька років живе у Польщі, вона мала неприємну ситуацію через штраф за проїзд без квитка. Її син вирішив заощадити пару злотих і не купив квиток на автобус, за що його оштрафували. Сума штрафу складала близько 200 злотих, причому при оплаті протягом тижня передбачалася знижка. Підліток нічого не сказав батькам.
Через два роки листоноша вручив сім’ї великий пакет документів. У ньому було рішення суду у справі про порушення та кілька листів. У них йшлося про необхідність сплатити штраф, причому з відсотками, і також покрити судові витрати. Таким чином, замість 200 злотих довелося заплатити близько 1000 злотих.
Важливо! У разі несплати штрафу, призначеного рішенням суду, гроші знімаються з банківського рахунку боржника через податкову інспекцію. До цієї суми додається маніпуляційна оплата, розмір якої варіюється від суми заборгованості.
Адміністративні штрафи у Польщі
До адміністративних штрафів у Польщі належать:
- штраф за порушення (mandate karny) положень Кодексу про незначні правопорушення (Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia);
- адміністративне покарання (kara administracyjna) за недотримання положень Кодексу адміністративного судочинства;
- різноманітні грошові стягнення за порушення нормативно-правових актів у сфері оподаткування, екології, постанов місцевих органів влади тощо.
Документ про штраф – це зазвичай квитанція чи постанова, де зазначені підстави штрафу, сума і реквізити на оплату. Документ можуть вручити особисто (наприклад, при порушенні правил дорожнього руху) або надіслати поштою. Найчастіше термін оплати – 7 днів. Але іноді, наприклад, якщо камера зафіксувала порушення правил дорожнього руху, цей термін становить 14 днів.
Виписаний штраф можна оскаржити, якщо є причини. Для цього необхідно написати заяву до установи, яка виставила штраф. Стягнення або буде скасовано, або справа буде направлена до суду, який ухвалить остаточне рішення.
Якими є ПДР у Польщі та як уникнути штрафу, перебуваючи за кермом у цій країні, читайте тут.
Чим загрожує несплата штрафу?
Якщо штраф не сплачено, розпочинається судове провадження. Результатом можуть стати неприємні наслідки, навіть позбавлення волі. Крім того, якщо порушник добровільно не виконує судове рішення щодо сплати штрафу, розпочинається виконавче провадження. В результаті необхідна сума може бути стягнута з доходів, можуть бути заарештовані банківські рахунки чи майно.
Прострочення сплати деяких видів штрафів може призвести до нарахування пені. Наприклад, це стосується штрафів порушення податкового законодавства.
Термін давності за такими штрафами – 3 роки. Органам влади цього часу цілком достатньо, щоб зрештою стягнути з порушника належні кошти. Для іноземців неоплачений штраф може скінчитися забороною на в’їзд до країни.
Важливо! Якщо вам виписали штраф, його потрібно або сплатити, або написати заяву про незгоду зі штрафом та обґрунтувати свою думку. Розраховувати на те, що проблема вирішити сама собою, не варто. У Польщі до цих питань ставляться дуже суворо, тому наслідки так чи інакше спіткають порушника.
Дотримуючись польських правил і законів, можна зберегти свої гроші та знайти їм ефективніше застосування. Наприклад, підтримати родичів, які мешкають в Україні. Швидко та безпечно переслати кошти можна за допомогою міжнародного сервісу TransferGo. Компанія працює на ринку вже 10 років і сьогодні налічує 5 мільйонів користувачів.
Автор: Юліана Морозова
Освіта – магістриня Християнського гуманітарно-економічного
відкритого університету (Одеса). Досвід роботи у журналістиці – 10 років.
Вам може бути цікаво:
Найважче півріччя в українській історії: що змінилося у грошових переказах з-за кордону
Довідник для українців в Польщі: як не розгубитися та отримати відповіді на питання