Українські біженці в Німеччині TransferGo
Головна сторінка блогу
Життя за кордоном
Поради щодо життя за кордоном

Українські біженці в Німеччині: вибір та зміна землі, відмова від прихистку

6 хв на читання
Calculator placeholder

Відправлення з

Популярні

All countries

Обмінний курс

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Комісія за переказ

Безкоштовно – – – 0.99 0.99 USD

Одержувач отримає

Популярні

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Доставка впродовж 30 хвилин

За даними ООН у вересні 2023 року лідером за кількістю українських біженців, які перебувають у країні, є Німеччина. В цій країні знайшли прихисток близько 1 мільйона 100 тисяч громадян України. Українські біженці в Німеччині одержують суттєву матеріальну допомогу, безплатно вивчають німецьку мову, мають дозвіл на працевлаштування. Наразі українці продовжують цікавитись можливістю отримати тимчасовий захист на території цієї держави. Сьогодні сервіс TransferGo відповідає на питання, які найчастіше ставлять в соцмережах наші земляки.

Які землі в Німеччині приймають українців?

Розподіл біженців в Німеччині проходить за встановленими квотами, аби не вийшло так, що тільки одна земля приймає всіх, хто потребує допомоги. Більше мільйона українців вже знаходяться в цій країні, тому на більшості земель квоти вичерпані.

Треба відзначити, що список земель в Німеччині, які приймають українців, може змінюватись щодня. Це пов’язано з тим, що хтось переїжджає в іншу землю або повертається в Україну. Тому навіть в землях, де квоти були заповнені, можуть з’являтися вільні місця. Таким чином, передбачити, як відбудеться розподіл, немає можливості. 

Якщо у вас є родичі або друзі в Німеччині, ви можете перший час – до моменту розподілу по землях – пожити в них. В цьому випадку головне питання – чи можуть вони прописати вас у себе. Тому що в Німеччині оформляти наступні документи – посвідку на проживання, заяву на соціальну допомогу –  можна тільки якщо є прописка.

Якщо ж у вас немає де жити – то треба їхати в один з таборів первинного прийому біженців. Актуальну інформацію по роботі та заповненню таборів дивіться за посиланням.

Як змінити землю в Німеччині?

Українським біженцям заборонено переїжджати із зареєстрованого місця проживання в Німеччині без дозволу. Обмеження може бути на рівні міста, округу або землі – це зазвичай вказано в посвідці на проживання. 

Дозвіл на переїзд можна отримати в певних випадках, а саме:

  1. Якщо людина, її чоловік/дружина, неповнолітня, неодружена дитина знайде роботу із достатньою зарплатнею. Наразі ця цифра дорівнює близько 900 євро.
  2. У випадку, якщо людина, її чоловік/дружина, неповнолітня, неодружена дитина вступили або навчаються у ВНЗ або іншому закладі професійної освіти.
  3. Якщо людина возз’єднується зі своїм чоловіком/дружиною, неповнолітньою, неодруженою дитиною.

Аби отримати дозвіл, треба подати відповідну заяву у міграційну службу та додати максимальну кількість доказів, що переїзд необхідний. Треба враховувати, що відповідь може надійти за кілька тижнів. Аби прискорити процес, можна також подати заяву в службу тієї землі, куди ви плануєте переїхати.

Переїзд в іншу землю без дозволу міграційної служби може привести до скасування грошових виплат, медичної страховки та повернення в місця масового розселення біженців.

Виїзд з Німеччини на короткий термін та на тривалий строк

Українці, які отримали тимчасовий захист в Німеччині, мають змогу поїхати в Україну та потім повернутись назад в Німеччину. Про поїздку та її тривалість треба заздалегідь попередити Jobcenter. В залежності від часу, впродовж якого людина буде відсутня в Німеччині, можуть бути призупинені соціальні виплати:

  • На час короткострокових поїздок до 3 тижнів (21 календарний день на рік) при умові погодження з центром зайнятості виплати продовжуються.
  • У випадку, якщо поїздка триває від 3 до 6 тижнів, допомога виплачується лише за перших 3 тижні.
  • Якщо поїздка триває понад 6 тижнів, то виплати скасовуються. Після повернення треба буде знов подавати заяву на соціальну допомогу.

Треба підкреслити, що про поїздки, незалежно від її терміну, треба попереджати Jobcenter як мінімум за тиждень до від’їзду.

Статус тимчасового захисту буде анульовано, якщо людина перебувала за межами Німеччини більш ніж 6 місяців.

Відмова від тимчасового захисту в Німеччині 

Життєві обставини можуть скластися так, що людині треба повернутися в Україну або поїхати в іншу європейську країну. В такому разі обов’язково треба попередити міграційну службу, центр зайнятості, соціальні служби про виїзд. Також потрібно розірвати всі наявні договори: оренда житла, послуги інтернет-провайдера та мобільного оператора, трудовий договір (при наявності).

Чи можна вдруге отримати тимчасовий захист у Німеччині?

Згідно з Директивою Європейського Союзу, громадянин, який вже отримував тимчасовий статус, має право повторно звернутися з проханням надання притулку. Це не зобов’язує країну приймати людину назад, але прохання буде розглянуто з урахуванням поточної ситуації в Україні.

При повторному зверненні про надання тимчасового захисту в Німеччині треба їхати в ту землю або округ, де людина була зареєстрована перед виїздом. Може статися, що там не буде в наявності соціального житла для біженців. А центри для біженців приймають тільки осіб, які вперше приїхали в Німеччину, тому розраховувати на те, що можна там перечекати якийсь час, теж не варто.

Треба пам’ятати, що навіть якщо посвідка на проживання в Німеччині буде ще дійсна, майже все треба буде починати з початку: оформити прописку, подати заяву на соціальну допомогу, зареєструватися на мовні курси, записати дітей в садочок або школу.

Тож найкращим варіантом для тих, хто планує повторно звертатися за тимчасовим захистом в Німеччині, буде заздалегідь знайти роботу в цій країні та бути готовим самостійно оплачувати оренду житла.

Українські біженці в Німеччині: корисні ресурси

Детальну інформацію щодо оформлення тимчасового захисту в Німеччині можна знайти на таких сайтах:

Більше дізнатись про те, як живуть українські біженці в Німеччині та про інші особливості цієї країни, можна зі статті блогу TransferGo. 

А якщо ви хочете зекономити на переказі коштів з Німеччини в Україну – реєструйтесь у сервісі TransferGo. Усього лише кілька кліків – і за лічені хвилини гроші надійдуть на рахунок отримувача.

Про автора

Тарас Процайло

Тарас Процайло

Тарас Процайло – копірайтер, якому подобається доносити до світу корисну інформацію. Має досвід роботи у галузі написання текстів більш ніж 9 років. Працював редактором стрічки новин в українських онлайн-ЗМІ, також займався створенням рекламних текстів для багатьох відомих брендів. Освіту здобув на факультеті видавничої справи та редагування Української академії друку. З TransferGo – з 2021 року.

Запросіть друзів у TransferGo, заробіть 20€