Українці в Литві: вартість життя та допомога біженцям
Головна сторінка блогу
Життя за кордоном
Поради щодо життя за кордоном

Українці в Литві: вартість життя та допомога біженцям

10 хв на читання
Calculator placeholder

Відправлення з

Популярні

All countries

Обмінний курс

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Комісія за переказ

Безкоштовно – – – 0.99 0.99 USD

Одержувач отримає

Популярні

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Доставка впродовж 30 хвилин

Литва – одна з європейських країн, яка прихистила тисячі українців після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Тут створені лояльні умови для тимчасово переміщених осіб. До того ж, саме у цій державі доволі високий рівень життя та порівняно помірні ціни. Про те, на які умови можуть розраховувати українці в Литві та скільки тут коштують оренда житла, комунальні послуги, продукти, громадський транспорт тощо станом на листопад 2023 року, сьогодні розповідає сервіс TransferGo.

Оренда житла в Литві та ціни на нерухомість

Литва зручна для українців, насамперед, доступністю цін на житло. Так, середня вартість оренди квартири в Литві в центрі міста становить приблизно 500-700 євро на місяць, тоді як за межами центру ціни можуть бути і нижчими. Якщо розглядати ціни на оренду житла в цій країні детальніше, то усереднено вони будуть такими:

  • Однокімнатна квартира в центрі міста – 480 євро.
  • Однокімнатна квартира поза центром міста – 300 євро.
  • Трикімнатна квартира в центрі – 800 євро.
  • Трикімнатна квартира поза центром – 480 євро.

Щоб орендувати житло Литві, можна скористатись пропозиціями, що розміщені на сайтах:

Звісно, є ті, хто хоче придбати власне житло, щоб не витрачати гроші на оренду. Ринок нерухомості цієї країни має пропозиції на будь-який гаманець. Так, купити квартиру в Литві можна значно дешевше, ніж в інших країнах Європи. Середня ціна за метр квадратний у центрі міста становить 2500 євро, а за межами центру – 1500 євро.

Комунальні послуги

Хоча ця країна і відома своїми доволі холодними зимами, ціни на комунальні послуги в Литві є помірними. Багато житлових будинків тут мають центральні системи опалення, які працюють на зрідженому газі, який є порівняно дешевшим та ефективнішим за інші джерела енергії. Основні комунальні послуги для оселі площею до 80 метрів квадратних, включаючи адміністрування будинку, електрику, теплову енергію, холодну воду, газ (тільки в будинках, куди його провели), вивіз сміття на місяць коштуватимуть приблизно 170 євро. Вартість інтернету в Литві на швидкості 60 Мбіт/с становить в середньому 12 євро на місяць.

Ціни на продукти в Литві

Харчування є однією з основних статей витрат, де б ви не перебували. Не виняток і Литва. Супермаркети та магазини у цій країні пропонують покупцям широкий асортимент продуктів, як імпортованих, так і місцевих. Звісно, залежно від виробника чи точки продажу ціни на одні і ті ж продукти можуть значно відрізнятися. Проте у середньому вартість продуктів у Литві є такою:

  • Пляшка води 1,5 літра – 1 євро.
  • Молоко 1 літр – 1,3 євро.
  • Буханець свіжого білого хліба 0,5 кг – 1.3 євро.
  • Рис 1 кг – 2.1 євро.
  • Упаковка яєць на 12 штук – 2.1 євро.
  • Сир твердий 1 кг – 10 євро.
  • Куряча грудка 1 кг – 6.4 євро.
  • Яловича вирізка 1 кг – 9,5 євро.
  • Яблука 1 кг – 1,3 євро.
  • Банани 1 кг – 1.3 євро.
  • Помідори 1 кг – 2.5 євро.
  • Картопля 1 кг – 0,75 євро.
  • Цибуля 1 кг – 0.6 євро.
  • Пляшка недорогого вина – 7,5 євро.
  • Пиво 0,5 літра – 1.25 євро.
  • Пачка цигарок – 4.5 євро.

Якщо ви надаєте перевагу харчуванню не вдома, а в різноманітних закладах, то обід у недорогому ресторані Литви обійдеться у 8 євро на особу. Зайти на вечерю у ресторан середнього рівня коштуватиме приблизно 40 євро на двох. Обід у відомому фаст-фуді тут обійдеться у 6 євро. Якщо ви вирішите просто зайти на каву, то середня ціна за капучино тут становить 1.9 євро.

Витрати на одяг і взуття

У цій країні кожен зможе знайти одяг і взуття відповідно до своїх вподобань та фінансових можливостей, адже тут є як модні бутики відомих дизайнерів, так і бюджетні магазини. Звісно, велику популярність мають торгові центри у Литві, адже вони дозволяють ознайомитись із асортиментом різних магазинів в одному місці. Також часто до різних свят, наприклад, чорної п’ятниці чи Різдва, тут пропонують різноманітні акції та знижки.

Якщо говорити про середні ціни на одяг у Литві, то вони є такими:

  • Пара джинсів у магазинах брендового одягу – 75 євро.
  • Літня сукня – 45 євро.
  • Пара кросівок середньої вартості – 77 євро.
  • Пара шкіряного взуття – 96 євро.

Транспорт у Литві

Країна має розвинену мережу громадського транспорту, що включає залізницю, автобуси, тролейбуси та трамваї. Громадський транспорт у Литві надає можливість зручно переміщатися як у межах міста, так і за їхніми межами. Середні ціни за користування ним становлять:

  • Одноразовий квиток на автобус чи тролейбус – 1 євро.
  • Місячний проїзний на автобус у Литві – 30 євро.
  • Один кілометр поїздки на таксі – 0,75 євро.
  • Вартість за один літр пального – 1.75 євро.

Українці в Литві мають враховувати те, що штрафи за порушення ПДР у Литві доволі високі, тож якщо ви пересуваєтесь країною на власному авто, рекомендуємо з ними детально ознайомитись.

Українці в Литві: правила дорожнього руху
Аби уникнути штрафів, слід додержуватися правил дорожнього руху

Українці в Литві: вивчення мови

Незнання мови є однією з головних перешкод для українців під час працевлаштування в Литві та на шляху до швидкої інтеграції в нове середовище. Щоб допомогти біженцям, які виїхали з України внаслідок війни, Служба зайнятості країни пропонує безкоштовні курси литовської мови. Навчання доступне для всіх українців, які мають дозвіл на тимчасове проживання в Литві.

Щоб отримати більше інформації про курси, потрібно зателефонувати за консультаційним номером 1883 або зв’язатись із службою зайнятості електронною поштою [email protected].

Крім того, безкоштовні курси литовської мови для українців пропонують:

  • Червоний Хрест (+370 684 98688 (у Вільнюсі), +370 664 28 089 (у Каунасі), +370 675 68 475 (у Клайпеді).
  • Університет Вітаутаса Великого (8-5 279 02 81).
  • Вільнюський навчальний центр для дорослих імені Габрієлєса Пєткявічайтє-Бітє (+370 663 52 737).

Медична система країни

Медичне страхування в Литві є обов’язковим. Внески на охорону здоров’я сплачують працівник і роботодавець. Тож, робота в Литві, крім зарплати, гарантує і медичне страхування. Застраховані особи мають право на отримання всіх медичних послуг без додаткової оплати. Незастраховані – можуть отримати тільки необхідну допомогу.

Хоча фінансування охорони здоров’я з бюджету держави тут є недостатнім, медицина в Литві вважається однією з кращих в Європі.

Всі українці в Литві, які оформили тимчасовий захист, мають право на безкоштовне медичне обслуговування.

Навчання у Литві

Вартість початкової освіти в країні може значно відрізнятися залежно від типу дитячого закладу. Школи в Литві є дорожчими, ніж дитсадки, оскільки вони пропонують більш структуровану та освітньо спрямовану програму, а також ширший спектр занять та ресурсів, таких як музичні уроки, мовні класи та спорт. Крім того, у школах діти можуть перебувати довше, що зручно для працюючих батьків.

Державна дошкільна та шкільна освіта в Литві для українців є безкоштовною. Приватний дошкільний заклад обійдеться батькам приблизно у 390 євро на місяць за одну дитину.

Щодо вищої освіти, то тимчасово переміщені особи з України також мають право здобувати тут її безкоштовно. Крім того, тут діють і спеціальні програми для українців. Зокрема Міністерство освіти, науки і спорту країни частково профінансує навчання для 350 українців у 2023-2024 навчальному році.

Вільнюс оплатить 60% вартості навчання для українських студентів в університетах Литви, а решту суми покриють виші. Також студенти будуть отримувати щомісячну стипендію у розмірі 300 євро.

Українські випускники, які отримали атестат про повну загальну середню освіту в Литві, матимуть пріоритет при вступі до литовських вишів. Ті ж абітурієнти, які мають український атестат, повинні скласти додатковий вступний іспит. Кожен майбутній студент має право подати документи до кількох ВНЗ Литви.

Дозвілля та спорт

Культура Литви – доволі різноманітна! Тут для мешканців доступні концертні заходи, кінотеатри, театри тощо. Також усі охочі можуть записатись у спортзал у Литві, щоб підтримувати свою фізичну форму. Наприклад, щомісячна плата за фітнес-клуб у Литві становитиме в середньому 47 євро за одного дорослого. Квиток у кіно обійдеться приблизно у 8 євро.

До слова, найпопулярнішим видом спорту в країні є баскетбол, тож принаймні раз таки варто відвідати матч. Активний відпочинок у Литві також гарно розвинений. Тут організовано зручні маршрути для піших та велосипедних прогулянок. Крім того, любителі активного відпочинку можуть піти на плавання, риболовлю і навіть яхтинг на озерах та річках.

Корисна інформація для українських біженців у Литві

Країна продовжує приймати тимчасово переміщених осіб, які втікають від війни, яку розв’язала Росія. Так, громадяни України та члени їхніх сімей після прибуття у Литву повинні пройти реєстрацію у Департаменті міграції. Зробити це можна за адресами:

  • Вільнюс, Vytenio g. 18;
  • Каунас (у центрі реєстрації), Vytauto pr. 79;
  • Клайпед, Kauno g. 6;
  • Шяуляй, Aušros al. 19;
  • Панєвежис, K. Binkio g. 14;
  • Алітус, Jotvingių g.;
  • Маріямполь, Kęstučio g. 1;
  • Таураге, Stoties g. 15;
  • Тельшяй, Žemaitės g. 34;
  • Утена, Maironio g. 4;
  • Вісагінас, Veteranų g. 13;
  • Шальчинінкай, Architekto g. 4;
  • Електренай, Draugystės g. 32.

Після реєстрації обов’язково потрібно отримати дозвіл на тимчасове проживання в Литві або національну візу.

Як зазначає Посольство України у Литовській Республіці, Литва не надає тимчасово переміщеним з України особам статус біженця, натомість видає посвідку на тимчасове проживання з гуманітарних міркувань. Термін дії такої посвідки – 1 рік. Вона надає українцям такі гарантії: право на освіту, медичне страхування, право на постійне проживання терміном 1 рік з можливим продовженням до 3 років, доступ до ринку праці, соціальну допомогу.

Також у Литві діють різноманітні організації, які надають підтримку українцям. З їх переліком можна ознайомитись тут.

Щоб знати, куди звернутись у непередбачуваних ситуаціях, обов’язково ознайомтесь із списком корисних контактів у Литві.

Тепер ви знаєте, скільки та на що можуть витрати українці в Литві. А ми нагадуємо, якщо ви перебуваєте за кордоном і хочете допомогти фінансово рідним чи близьким на батьківщині, то переказ коштів з Литви в Україну найвигідніше здійснювати через сервіс TransferGo. З нами ваші гроші надійдуть на рахунок отримувача безпечно, максимально швидко і без зайвих комісій.

Крім того, у нашому блозі ви можете дізнатись багато іншої корисної інформації, зокрема, про ТОП-5 способів як заробити гроші за кордоном.

Про автора

Тарас Процайло

Тарас Процайло

Тарас Процайло – копірайтер, якому подобається доносити до світу корисну інформацію. Має досвід роботи у галузі написання текстів більш ніж 9 років. Працював редактором стрічки новин в українських онлайн-ЗМІ, також займався створенням рекламних текстів для багатьох відомих брендів. Освіту здобув на факультеті видавничої справи та редагування Української академії друку. З TransferGo – з 2021 року.

Запросіть друзів у TransferGo, заробіть 20€