Як перевірити статус UKR в Польщі?
Усі громадяни України, які прибули в Польщу у зв’язку з бойовими діями на батьківщині, мають оформити статус UKR. Проте останнім часом деякі українці стикаються з доволі неочікуваною проблемою – позбавленням цього статусу. Частіше за все це стається, коли громадянин України виїжджає з Польщі більш ніж на 30 днів. Але іноді цей статус може бути знятий і помилково. Про те, як перевірити статус UKR в Польщі, які переваги він надає та як його отримати, сьогодні розповідає сервіс TransferGo.
Зміст статті
Що таке статус UKR в Польщі?
Статус UKR у Польщі – це спеціальний статус тимчасового захисту, який можуть отримати українці, якщо вони прибули до Польщі після 24 лютого 2022 року у зв’язку з бойовими діями в Україні. Цей статус надається під час оформлення індивідуального ідентифікаційного номера PESEL.
Статус біженця в Польщі існує вже давно і не пов’язаний з українською ситуацією. А от статус UKR має значні відмінності від інших, що існували в країні раніше. Тобто юридично особи з тимчасовим захистом біженцями не є. Права та обов’язки людей у цьому статусі прописані в Спеціальному законі, який у Республіці Польща прийняли у зв’язку з війною в Україні та масовим переміщенням людей.
PESEL зі статусом UKR надає можливість влаштуватися на роботу, користуватися медичними послугами, отримати соціальну допомогу та навіть зареєструвати фірму. Саме тому важливо знати також, як перевірити статус UKR. Докладніше про те, як оформити PESEL, ви можете дізнатися з нашого довідника «Українці в Польщі».
З березня 2023 року статус PESEL UKR став обов’язковим для всіх громадян України, які хочуть легально перебувати у Польщі. На його отримання законом передбачено 30 днів після приїзду в країну.
PESEL – це одинадцятизначний цифровий код, який дозволяє ідентифікувати особу його власника. В Україні його аналогом є ідентифікаційний номер платника податків. Номер PESEL знадобиться під час звернення до різноманітних органів у Польщі, зокрема, при оформленні соціальної допомоги, реєстрації бізнесу, під час працевлаштування чи отримання медичної допомоги. У ньому зашифровані такі дані, як дата народження, порядковий номер, стать та спеціальні контрольні цифри.
Важливо враховувати той факт, що номер PESEL надається назавжди, але статус UKR інколи може бути скасований, в результаті чого людина втрачає і всі переваги статусу тимчасового захисту. Тож вміти перевірити статус UKR потрібно кожному українцю в Польщі.
Як оформити статус UKR?
Отримати PESEL UKR, а, отже, і статусу УКР, можна у гміні за місцем перебування. Для його оформлення необхідно надати такі документи:
- Документ, який засвідчує особу.
- За наявності – підтвердження дати в’їзду в країну, наприклад, штамп у паспорті.
- Фото, що відповідає візовим правилам.
Крім того, необхідно здати відбитки пальців. Як і коли це зробити, розповість представник гміни під час візиту. Що стосується підтвердження дати в’їзду, то вона обов’язково має бути після 24.02.2022. Саме штамп у закордонному паспорті є прямим підтвердженням. Якщо ж ви в’їжджали без закордонного паспорта, то просто можете зазначити у документах реальну дату, коли це сталося. Заява на отримання статусу UKR буде прийнята у буд-якому випадку. Проте врахуйте, що за надання неправдивої інформації вам може загрожувати до 8 років ув’язнення. Після оформлення всіх документів ви зможете перевірити статус UKR.
Надання цього статусу можливе після заповнення спеціальної заяви, отриманої в гміні. Її потрібно заповнити та надати протягом місяця після в’їзду до Польщі. Врахуйте, що це спеціальна форма заяви, яка має відмінності від заяви на отримання PESEL звичайним способом. Якщо ж говорити про заповнення самої заяви, то серед іншого, необхідно внести у бланк такі дані:
- запит на оформлення PESEL UKR;
- дата в’їзду до Польщі;
- погодитись з тим, що ви ознайомлені з попередженням щодо кримінальної відповідальності за надання неправдивих даних;
- заяву на оформлення Profilu Zaufanego;
- інформацію про дітей чи тимчасове опікунство;
- дані про дружину/чоловіка, яка не є громадянином України тощо.
Таким чином одна заява на отримання тимчасового захисту дозволяє закрити одразу кілька запитів, зокрема отримати статуси для дітей, відкрити довірений профіль тощо. Коли всі документи буде оформлено, ви зможете перевірити статус UKR, щоб переконатись у тому, що все пройшло вдало.
Якщо у зв’язку із станом здоров’я (хворобою чи інвалідністю) ви не можете особисто відвідати гміну, адміністрація зобов’язана надати вам можливість подати заяву за місцем проживання. У такому випадку представник місцевої влади відвідає вас удома та допоможе оформити всі документи. Врахуйте, що отримати таке право ви зможете лише після того, як повідомите про свій стан, зателефонувавши у гміну, чи за допомогою когось із родичів.
Як перевірити статус UKR: покрокова інструкція
Згідно з польським законодавством, статус тимчасового захисту скасовується у випадку, якщо людина виїхала з Польщі та не повернулася протягом 30 днів. Але останніми місяцями українці неодноразово стикалися з тим, що статус UKR було скасовано, навіть якщо вони не виїжджали з Польщі.
Перевірити статус UKR сьогодні можна онлайн. Але для доступу до своїх персональних даних спершу треба пройти ідентифікацію за допомогою профілю зауфаного. Що це та як його зробити – читайте тут. Якщо у вас він є, то щоб перевірити статус UKR, знадобиться зробити лише декілька кроків:
- Спочатку перейдіть за посиланням.
- Далі натисніть на кнопку «Sprawdź swoje dane».
- Після цього відкриється сторінка ідентифікації, де треба ввести логін та пароль профілю зауфаного. Тоді на телефон надійде SMS із кодом для входу.
- Потім відкриється сторінка сайту moj.gov.pl з вашими даними, які є в базі: ім’я, прізвище, дата та країна народження, громадянство та PESEL.
Перевірити статус UKR та історію зміни статусу можна, звернувши увагу на рядок «Dane statusu cudzoziemca». Якщо там написано «UKR», то статус дійсний. Якщо стоїть статус «NUE», то це значить, що статус тимчасового захисту скасований. Статус NUE надається іноземцю, який не є громадянином країни-члена Європейського Союзу або членом сім’ї громадянина ЄС. Також на сайті можна побачити, коли було внесено зміни та яким органом.
Коли втрачається статус UKR?
Якщо ви захотіли перевірити статус UKR і з’ясували, що він у вас скасований, то варто дізнатись про причини, які можуть до цього призвести.
У 2023 році були введені правила, згідно з якими статус УКР буде припинено під час кожного виїзду з Польщі більш як на 30 днів. Проте, якщо ви повернетесь в країну менш ніж за місяць, то тимчасовий захист відновиться автоматично. Однак важливо враховувати один аспект, щоб не втратити цієї можливості. Так, під час повернення у Польщу ви обов’язково повинні повідомити прикордонникам, що здійснюєте в’їзд у країну в статусі UKR. Якщо ж перетин кордону буде оформлено на інших підставах, то ваш тимчасовий захист може бути анульовано. Саме тоді і варто перевірити статус UKR.
Пам’ятайте, що ваш статус UKR може бути анульовано, якщо ви:
- виїхали з території Польщі на термін, який перевищує ліміт у 30 днів;
- отримали тимчасовий захисту в іншій країні Європейського Союзу.
Також позбавити українця тимчасового захисту може польський суд, якщо громадянин загрожує безпеці держави чи громадян, що підтверджено відповідними уповноваженими особами.
Як відновити статус UKR?
При виїзді за межі Польщі більше як на 30 днів статус PESEL UKR буде скасовано, а отже – ви втратите всі виплати. Тож, якщо ви вирішили перевірити статус UKR, і з’ясували, що більше в ньому не перебуваєте, то маєте право поновити його, звернувшись у гміну.
Проте станом на 2024 рік існує небезпека, що статус не буде поновлено, наприклад, на підставі того, що українець не прибув з території, де безпосередньо ведуться бойові дії. Цю інформацію органи соціального страхування Польщі отримують від прикордонників під час перетину українцями державного кордону.
Крім того, за законом, якщо новий в’їзд у Польщу було здійснено через кордон держави, який є зовнішнім кордоном Шенгенської зони, відновлення статусу UKR має відбуватись автоматично. Та в реальному житті такий механізм доволі часто не працює.
Цікавим нюансом є і те, що Спецзакон для українців у Польщі офіційно дозволяє використовувати як посвідчення на проживання електронний документ, який доступний в додатку Diia.pl. Тож тепер встановлений модуль Diia.pl разом із проїзним документом надаватиме право громадянину України перетинати кордон на короткий строк скільки завгодно разів без отримання візи, наприклад, для отримання документів, вирішення проблем на роботі чи сімейних питань.
Також Польща звернулась до країн Шенгенської зони з повідомленням, у якому йдеться, що Diia.pl є документом, який підтверджує легальне перебування на території Польщі громадян України, які втікають від війни.
Тож які дії потрібно здійснити, якщо ви були відсутні у Польщі понад місяць і вирішили повернутися в країну?
- Насамперед, варто перевірити статус UKR. Найпростіший спосіб – зробити це онлайн. Якщо ваш статус відновлено автоматично, то у відповідному полі буде вказано «UKR».
- Якщо статус таки було анульовано, тобто він не відновився автоматично, необхідно знову звертатись до гміни.
- Далі все відбувається так, як і під час отримання PESEL UKR уперше: подається заява, надаються документи тощо.
Якщо всі умови було виконано правильно, гміна відновить ваш статус. Відповідно, у базах даних значення NUE знову буде змінено на UKR. Водночас ваш номер PESEL буде таким, як і раніше. Крім того, не потрібно знову здавати відбитки пальців, адже вони уже мають бути в базах. Проте, на жаль, цей алгоритм може працювати не у всіх гмінах. Це означає, що у деяких адміністраціях відновлення статусу UKR вимагатиме менше кроків, а в інших – у вас можуть попросити надати додаткові документи.
Тепер ви знаєте, як перевірити статус UKR, за яких умов його може бути скасовано та відновлено. А ми нагадуємо, якщо ви перебуваєте за кордоном і хочете допомогти фінансово рідним чи близьким на батьківщині, то переказ коштів з Польщі в Україну найвигідніше здійснювати через сервіс TransferGo. З нами ваші гроші надійдуть на рахунок отримувача безпечно, максимально швидко і без зайвих комісій.
Крім того, у нашому блозі ви можете дізнатись багато іншої корисної інформації, зокрема, про те, як змінити країну тимчасового захисту.