Головна сторінка блогу
Персональні фінанси
Поради щодо персональних фінансів

З якими видами шахрайства стикаються українські біженці у Європі?

3 хв на читання
Calculator placeholder

Відправлення з

Популярні

All countries

Обмінний курс

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Комісія за переказ

Безкоштовно – – – 0.99 0.99 USD

Одержувач отримає

Популярні

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Доставка впродовж 30 хвилин

Вже понад 4 млн українців покинули батьківщину через війну. Українські біженці в інших країнах отримують допомогу та підтримку. Водночас можна натрапити на людей, котрі намагаються нажитися на горі інших. Які випадки шахрайства найчастіше трапляються у Європі та що треба робити в таких ситуаціях, сьогодні розповідає сервіс TransferGo.

Безкоштовні пасажирські перевезення

Волонтери та просто небайдужі люди часто пропонують безкоштовно довезти біженців до потрібного міста. Але трапляються випадки, коли вже в дорозі перевізники вимагають гроші за послугу. Щоб уникнути неприємних ситуацій, заздалегідь обговоріть умови поїздки. Не варто пересуватися наодинці, тим більше жінці. Краще скооперуватися з іншими біженцями. Бажано сфотографувати машину з номерами та повідомити рідним подробиці поїздки. Попередньо збережіть на мобільному телефоні номери екстрених служб та волонтерських організацій.

Види шахрайства з орендою житла

Якщо орендодавець уникає особистого контакту, водночас просить перерахувати задаток – мабуть, це шахрай. Після перерахування грошей він навряд чи вийде на зв’язок. Слід бути уважними з оголошеннями, опублікованими звичайними користувачами, а не рієлторськими фірмами. Особливо, якщо вартість оренди нижча за середню. Пам’ятайте, що в Європі оренда нерухомості здійснюється на підставі договору, який підписують обидві сторони.

СМС та дзвінки від працівників банку

Останнім часом почастішали випадки, коли біженцям дзвонять, представляючись працівниками банку, та розповідають про проблеми з банківським рахунком. Найчастіше шахраї просять завантажити програму банку, назвати дані для входу в банкінг, ввести BLIK-код, терміново зробити доплату за посилку. Також на телефони приходять СМС із посиланнями, після переходу за якими пропонується ввести особисті дані.

Пам’ятайте, банки не запитують номер банківської картки, ПІН-код, CVV-код, пароль до програм. Якщо необхідно перевірити будь-яку інформацію, зверніться до гарячої лінії банку. Якщо надійшло СМС від кур’єрської служби, але ви нічого не замовляли, – просто проігноруйте його. Не повідомляйте незнайомим людям своїх даних (ім’я, прізвище, ідентифікаційний номер). У Європі чиновники спілкуються переважно через е-мейл, або запрошують до офісу для вирішення питань.

Види шахрайства при пошуку роботи

Шахраї можуть вимагати оплату за надання даних про вакансію. Іноді пропонують пройти платний тренінг, який нібито потрібний для працевлаштування. Несумлінні роботодавці можуть прийняти на роботу на оплачуваний випробувальний термін, але потім нічого не заплатити та звільнити.

Перевіряйте рекрутингову компанію чи її працівника. Наприклад, у Польщі функціонує KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Це загальнопольський державний судовий реєстр. У ньому зареєстровані суб’єкти підприємницької діяльності, а також товариства, фонди, професійні та громадські організації. Знайти компанію можна за реквізитами через пошукову сторінку.

Не віддавайте свої документи роботодавцю. Не зайвим буде заздалегідь дізнатися про контакти правозахисних організацій у вашому місті.

Благодійність

Сьогодні велика кількість благодійних фондів, волонтерських організацій та активістів проводять збирання коштів для допомоги українцям. Ситуацією користуються шахраї, які створюють фіктивні оголошення та сайти, а також проводять збирання коштів прямо на вулицях різних міст. Звичайно ж, допомагати треба, але краще це робити через офіційні чи добре відомі організації, а також через людей, яких ви знаєте. Сервіс TransferGo склав список перевірених благодійних організацій, який можна знайти тут.

Про автора

Тарас Процайло

Тарас Процайло

Тарас Процайло – копірайтер, якому подобається доносити до світу корисну інформацію. Має досвід роботи у галузі написання текстів більш ніж 9 років. Працював редактором стрічки новин в українських онлайн-ЗМІ, також займався створенням рекламних текстів для багатьох відомих брендів. Освіту здобув на факультеті видавничої справи та редагування Української академії друку. З TransferGo – з 2021 року.

Запросіть друзів у TransferGo, заробіть 20€