З якими видами шахрайства стикаються українські біженці у Європі?
Вже понад 4 млн українців покинули батьківщину через війну. Українські біженці в інших країнах отримують допомогу та підтримку. Водночас можна натрапити на людей, котрі намагаються нажитися на горі інших. Які випадки шахрайства найчастіше трапляються у Європі та що треба робити в таких ситуаціях, сьогодні розповідає сервіс TransferGo.
Безкоштовні пасажирські перевезення
Волонтери та просто небайдужі люди часто пропонують безкоштовно довезти біженців до потрібного міста. Але трапляються випадки, коли вже в дорозі перевізники вимагають гроші за послугу. Щоб уникнути неприємних ситуацій, заздалегідь обговоріть умови поїздки. Не варто пересуватися наодинці, тим більше жінці. Краще скооперуватися з іншими біженцями. Бажано сфотографувати машину з номерами та повідомити рідним подробиці поїздки. Попередньо збережіть на мобільному телефоні номери екстрених служб та волонтерських організацій.
Види шахрайства з орендою житла
Якщо орендодавець уникає особистого контакту, водночас просить перерахувати задаток – мабуть, це шахрай. Після перерахування грошей він навряд чи вийде на зв’язок. Слід бути уважними з оголошеннями, опублікованими звичайними користувачами, а не рієлторськими фірмами. Особливо, якщо вартість оренди нижча за середню. Пам’ятайте, що в Європі оренда нерухомості здійснюється на підставі договору, який підписують обидві сторони.
СМС та дзвінки від працівників банку
Останнім часом почастішали випадки, коли біженцям дзвонять, представляючись працівниками банку, та розповідають про проблеми з банківським рахунком. Найчастіше шахраї просять завантажити програму банку, назвати дані для входу в банкінг, ввести BLIK-код, терміново зробити доплату за посилку. Також на телефони приходять СМС із посиланнями, після переходу за якими пропонується ввести особисті дані.
Пам’ятайте, банки не запитують номер банківської картки, ПІН-код, CVV-код, пароль до програм. Якщо необхідно перевірити будь-яку інформацію, зверніться до гарячої лінії банку. Якщо надійшло СМС від кур’єрської служби, але ви нічого не замовляли, – просто проігноруйте його. Не повідомляйте незнайомим людям своїх даних (ім’я, прізвище, ідентифікаційний номер). У Європі чиновники спілкуються переважно через е-мейл, або запрошують до офісу для вирішення питань.
Види шахрайства при пошуку роботи
Шахраї можуть вимагати оплату за надання даних про вакансію. Іноді пропонують пройти платний тренінг, який нібито потрібний для працевлаштування. Несумлінні роботодавці можуть прийняти на роботу на оплачуваний випробувальний термін, але потім нічого не заплатити та звільнити.
Перевіряйте рекрутингову компанію чи її працівника. Наприклад, у Польщі функціонує KRS (Krajowy Rejestr Sądowy). Це загальнопольський державний судовий реєстр. У ньому зареєстровані суб’єкти підприємницької діяльності, а також товариства, фонди, професійні та громадські організації. Знайти компанію можна за реквізитами через пошукову сторінку.
Не віддавайте свої документи роботодавцю. Не зайвим буде заздалегідь дізнатися про контакти правозахисних організацій у вашому місті.
Благодійність
Сьогодні велика кількість благодійних фондів, волонтерських організацій та активістів проводять збирання коштів для допомоги українцям. Ситуацією користуються шахраї, які створюють фіктивні оголошення та сайти, а також проводять збирання коштів прямо на вулицях різних міст. Звичайно ж, допомагати треба, але краще це робити через офіційні чи добре відомі організації, а також через людей, яких ви знаєте. Сервіс TransferGo склав список перевірених благодійних організацій, який можна знайти тут.