Головна сторінка блогу
Життя за кордоном
Робота за кордоном

Зарплата брутто та нетто у Польщі

4 хв на читання
Calculator placeholder

Відправлення з

Популярні

All countries

Обмінний курс

– – –

GBP 1 = NGN 2030.28232

Комісія за переказ

Безкоштовно – – – 0.99 0.99 USD

Одержувач отримає

Популярні

All countries

Please update the currency or receiver details.

Transfers from Türkiye are paused today. But don’t worry, they should be back on the next working day.

You're aiming high! Let’s try a smaller amount for now.

Please update the currency or receiver details.

Let’s try sending to another country instead.

Due to regulations, we can’t send money to this country right now. We’ll keep you posted if things change.

Let’s try sending to another country instead.

The amount is a bit too small for us. Try adding a little more.

Hmm, something’s not right. Try a different amount—or refresh this page.

Доставка впродовж 30 хвилин

 Коли у Польщі обговорюють зарплату, то дуже часто використовують поняття “брутто” та “нетто”. Зарплата брутто – це сума до віднімання податків і зборів, зазвичай зазначається у договорі під час працевлаштування. Зарплата нетто – безпосередньо сума, яку отримує працівник “на руки” після сплати податків та соціальних внесків. Про те, чим відрізняється зарплата брутто та нетто у Польщі, сьогодні розповість сервіс TransferGo.

Податок на доходи фізичних осіб у Польщі

Прибутковий податок у Польщі – це прямий податок, яким оподатковуються прибутки фізичних осіб. Прибутковий податок також називають PIT (Personal Income Tax) або podatek dochodowy od osób fizycznych (podatek od dochodów osobistych). Існує кілька систем розрахунку цього податку, але при виплаті зарплат українцям переважно використовують базову систему.

З 2022 року прибутковий податок при доходах до 120 000 злотих на рік розраховується за такою формулою:

17% – 5100 злотих,

де 5 100 зл – зменшувальна сума. Зменшувальна сума (kwota zmniejszająca) – це все ті ж 17% від неоподатковуваного мінімуму. У 2022 році такий неоподатковуваний мінімум дорівнює 30 000 зл на рік.

Важливо! З 1 липня 2022 року очікуються зміни у системі оподаткування Польщі. Головне торкнеться саме податку на доходи з фізичних осіб. Планується зменшити ставку податку з 17% до 12%.

Польське законодавство передбачає кілька випадків звільнення від сплати прибуткового податку. Найактуальніший для українців такий: іноземець молодший за 26 років, який офіційно працює за трудовим договором (umowa o pracę) і має дохід менше ніж 85 528 зл рік, не платить PIT. Якщо іноземець працює за договором-дорученням (umowa zlecenie), він має право на цю пільгу у випадку, коли є резидентом Польщі (тобто знаходиться в Польщі більше ніж 183 дні на рік і має “життєві інтереси в Польщі”)

Відрахування на соціальний захист у Польщі

Друга частина відрахувань із заробітної плати – це соціальні платежі в ZUS (Управління соціального забезпечення). Сюди входять:

– внесок пенсійний (ubezpieczenie emerytalne) – 9.76%

– внесок у разі втрати працездатності (ubezpieczenie rentowe) – 1.5%

– внесок у разі хвороби, тобто на оплату лікарняного листа (ubezpieczenie chorobowe) – 2.45%

– медична страховка (ubezpieczenie zdrowotne) – 9% від брутто–сума перших трьох внесків.

Усі ці внески відраховуються обов’язково лише у разі працевлаштування за трудовим договором (umowa o pracę). Наприклад, якщо працівник працює за договором-дорученням (umowa zlecenie), то внесок на випадок хвороби за бажанням працівника можна не сплачувати. У такому разі лікарняний лист йому не оплачуватимуть.

Зарплата брутто та нетто в залежності від виду договору

Система оподаткування у Польщі досить складна. Але законами передбачено низку пільг та компенсацій, які можуть впливати на розмір зарплати нетто за однакового брутто. Крім того, за підсумками кожного року відбувається перерахунок прибуткового податку. В результаті держава може як стягнути, так і повернути частину коштів.

Зарплата нетто залежить від виду договору, укладеного між роботодавцем та працівником. Наприклад, трудовий договір (umowa o pracę) передбачає оплату всіх соціальних внесків, забезпечуючи повний соціальний пакет працівникові. Такий договір дає можливість для оплати прибуткового податку використовувати певні пільги.

При працевлаштуванні за договором-дорученням (umowa zlecenie) можна відмовитися від виплати внесків у разі хвороби. Зменшувальна сума (5 100 зл на 2022 рік) за прибутковим податком повертається тільки після закінчення року при перерахунку. А за трудовим договором, наприклад, 1/12 зменшувальної суми додається до нетто щомісяця.

За договором підряду (umowa o dzieło) потрібно сплатити лише прибутковий податок. Соціальні внески не вносяться. Відповідно, такий договір не передбачає жодного соціального захисту працівника.

Приблизну зарплату брутто та нетто можна підрахувати, скориставшись онлайн калькулятором:

zarobki.pracuj.pl

wynagrodzenia.pl

www.money.pl

Про автора

Juliana Morozova

Юліана Морозова

Закінчила факультет журналістики Християнського гуманітарно-економічного університету (Одеса). Працювала 15 років у телекомпанії у невеликому місті, пройшовши шлях від репортера до голови служби новин. Була також ведучою програми новин, автором циклів програм про видатних жителів міста та про місцевих письменників. З 2022 року співпрацює з TransferGo.

Запросіть друзів у TransferGo, заробіть 20€